Evli kadınların psikolojik istismar profillerinin toplumsal cinsiyet algıları ve spiritüel iyi oluşları açısından incelenmesi
An analysis of married women's psychological abuse profiles in terms of gender perceptions and spiritual well-beings
- Tez No: 524170
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL EKŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu araştırmada evli kadınların toplumsal cinsiyet algıları ile spiritüel iyi oluşlarının psikolojik istismar profillerini ne düzeyde yordadığı incelenmiştir. Çalışmanın örneklemini birlikteliği halen devam eden ve boşanma davası aşamasında olan 306 kadın oluşturmaktadır. Araştırmada ayrıca kadınların toplumsal cinsiyet algıları, spiritüel iyi oluşları ve psikolojik istismar profilleri bazı demografik değişkenlere göre incelenmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak Duyan ve Altınova (2013) tarafından geliştirilen Toplumsal Cinsiyet Algısı Ölçeği, Ekşi ve Kardaş (2017) tarafından geliştirilen Spiritüel İyi Oluş Ölçeği ve Sackett ve Saunders (1999) tarafından geliştirilen ve Boyacıoğlu, Erdugan ve Uysal (2016) tarafından Türkçe‟ye uyarlanan Psikolojik İstismar Profili ölçeği ile araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma örneklemi kartopu ve kolay örnekleme yoluyla belirlenmiştir. Araştırmada; betimsel analizler, bağımsız grup t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Çarpım Moment Korelasyon analizi Doğrusal Regresyon analizi ve Yapısal Eşitlik Modeli (YEM) uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated to what extent gender perceptions and spiritual well-being of married women were predicted psychological abuse profile. The sample of the study is composed of 306 women who are still together and who are in the process of divorce. The research also examined the perceptions of gender perceptions, spiritual well being and psychological abuse profiles of women according to some demographic variables. The Gender Perception Scale developed by Duyan and Altınova (2013) and Spiritual Well-being Scale developed by Ekşi and Kardaş (2017) and Psychological Abuse Profile developed by Sackett and Saunders (1999); adapted to Turkish by Boyacioglu, Erdugan and Uysal (2016) and the personal information form prepared by the research were used. Relational search model was used in the research. The research sample was determined by snowball and easy sampling. In the study; descriptive analysis, independent group t test, one way analysis of variance (ANOVA), Pearson Product Moment Correlation analysis and Linear Regression analysis and Structural Equation Model (SEM).