Karşıt olma karşı gelme bozukluğu tanısı konan çocuk ve ergenlerin empati ve duygusal yüz ifadelerini tanıma becerileri
Empathy and emotional facial expressions recognitionskills of children and adolescents that diagnosed withoppositional defiant disorder
  1. Tez No: 524252
  2. Yazar: HİLAL AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÇÖP
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Çocuk Sağlığı ve Has. Hematoloji Onkoloji Eğt. Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Karşıt olma karşı gelme bozukluğu (KOKGB) ve Davranım Bozukluğu (DB), DSM-IV-TR'ye göre Yıkıcı Davranış Bozuklukları (YDB) içinde sınıflandırılmıştır. Bu bozukluklar; sosyal, davranışsal ve duygusal sorunlarla ilişkili görülen, toplumda büyük oranda zarara yol açabilen ciddi ruhsal bozukluklar arasındadır. Son zamanlarda, psikopati açısından riskli bireyleri erken dönemde belirleyebilmek amacıyla katı-duygusuz özellikler terimi ortaya atılmıştır. Katı-duygusuz özellikler, empati yoksunluğu, suçluluk duymama, başkalarının duygularını umursamama ile karakterize olup; davranış sorunu olan çocukların daha şiddetli ve antisosyal davranışlarla ilişkilendirilen formu olarak bilinmektedir. YDB tanılı bireylerde ve özellikle katı-duygusuz özellikler gösteren alt grubunda, sosyal bilişsel beceri eksiklikleri, otonom fonksiyon bozuklukları olduğunu gösteren çalışmalar bulunmaktadır. Ancak ülkemizde bu alanda yapılmış çalışmalar kısıtlıdır. Çalışmamızda KOKGB tanısı alan erkek olgularda ve sağlıklı kontrollerde, sosyal bilişsel beceriler olan sözel olmayan duygu ifadelerinin tanınması, empati becerileri, bazalde ve uyaran sonrası elektrodermal aktiviteleri, kalp hızı değişkenliği düzeylerinin ölçülmesi ve sağlıklı kontrollerle kıyaslanması aynı zamanda bu değişkenlerin katı-duygusuz özelliklere özgün olup olmadığının incelenmesi amaçlanmıştır. Örneklemimiz, 01.11.2017-01.03.2018 tarihleri arasında polikliniğimize başvuran ve KOKGB tanısı alan 38 erkek çocuk ve yaş olarak eşleştirilmiş, erkek cinsiyette 28 sağlıklı kontrolden oluşmaktadır. Tüm olguların sosyodemografik özellikleri ayrıntılı bir formla, klinik değerlendirmeleri Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi- Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli ile, duygusal ve davranışsal sorunları 4-18 Yaş Çocuk ve Gençlerde Davranış Değerlendirme Ölçeği ve DSM-IV Turgay Öğretmen Belirti Listesi ile, empati becerileri Bryant Empati Ölçeği, KASİ Empati Eğilim Ölçeği Çocuk ve Ergen Formu ve Griffith Ana-baba Empati Ölçeği ile, duygusal yüz ifadelerini tanıma becerileri Sözel Olmayan İpuçlarını Algılama Becerileri (SOİAB) Testi ile, zeka düzeyleri Wechsler Çocuklar İçin Zeka Ölçeği-gözden geçirilmiş formu-IV ile değerlendirilmiştir. İstirahatte ve SOİAB testi sırasında deri iletkenliği yanıtı ve Elektrokardiyogram kaydı alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Oppositional defiant disorder (ODD) and conduct disorder (CD) are disruptive behaviour disorders (DBD) according to DSM-IV-TR. These disorders are among the serious mental disorders that are associated with social, behavioral and emotional problems and can cause considerable damage in society. Recently, in order to reduce the heterogeneity of this disorder and to determine the risky individuals in terms of psychopathy in the early period, the term callous-unemotional traits was introduced. Callous unemotional traits are characterized by lack of empathy, lack of guilt, ignorance of others' feelings, and are known to be more severe and antisocial form of children with behavioral problems. There are studies showing that there is a lack of social cognitive skills and autonomic dysfunctions in the individuals with DBD and in the sub-group of callous unemotinal traits. However, the studies conducted in this field in our country are limited. In our study, we aimed to evaluate non-verbal emotion expressions with social cognitive skills in men and women who were diagnosed with ODD, empathy skills, baseline and post-stimulatory electrodermal activities, heart rate variability levels were compared and compared with healthy controls. The sample consisted of 38 male children admitted to our outpatient clinic between 01.11.2017-01.03.2018 and 28 healthy age matched controls. The sociodemographic characteristics of all cases were evaluated in a detailed form, and the clinical evaluations were based on the Emotional Disorders and Schizophrenia Interview Schedule for School Age Children and the Lifelong Shape, emotional and impulsive problems, and the DSM-IV Turgay Teacher Symptom List. The empathy skills were evaluated with the Bryant Empathy Scale, the KASI Empathy Tendency Scale, the Child and Adolescent Form, and the Griffith Parenting Empathy Scale, with the definition of emotional facial expressions, the Non-Verbal Tips Perception Skills (NVTPS) Test, intelligence levels, and the Children's Intelligence Scale revised form. The skin conductance response and electrocardiogram record were obtained at rest and during NVTPS testing.