Madde kötüye kullanımı veya madde bağımlılığı tanısı alan çocuk ve ergenlere eşlik eden psikiyatrik bozuklukların incelenmesi
Evaluation of comorbid psychiatric disorders in children and adolescents diagnosed with substance abuse or substance dependence
  1. Tez No: 427148
  2. Yazar: SEMA BOZBEY
  3. Danışmanlar: UZMAN CANAN TANIDIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Psikiyatrisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Erişkinlerde madde kullanım bozukluğuna (MKB) sıklıkla başka bir psikiyatrik bozukluğun eşlik ettiği bilinmektedir. Yazında çocuk ve ergenlerde, MKB'ye eşlik eden psikiyatrik bozuklukların hem ebeveyn hem olgu ile görüşülerek, yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi ile incelendiği çalışma sayısı oldukça azdır. Bununla beraber çalışmaların çoğunda yalnızca görüşme sırasında eşlik eden psikiyatrik bozukluklar incelenmiş, geçmişte tanı ölçütleri karşılanan psikiyatrik bozukluklar değerlendirilmemiştir. Türkiye'de ise MKB tanısı alan olgulara eşlik eden psikiyatrik bozuklukların yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi ile değerlendirildiği bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de bir bağımlılık merkezinde takip edilen, madde kötüye kullanımı veya madde bağımlılığı tanısı alan ergenlerde eşlik eden psikiyatrik bozuklukları, başlangıç zamanına göre yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi ile değerlendirmeyi, eş psikiyatrik bozuklukların sıklığını ve dağılımını araştırmayı amaçlamaktadır. YÖNTEM: Çalışmaya Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, Çocuk ve Ergen Alkol ve Madde Bağımlılık Tedavi Merkezi'nde (ÇEMATEM) takip edilen, DSM-IV- TR tanı ölçütlerine göre madde kötüye kullanımı veya madde bağımlılığı tanısı alan, herhangi bir zeka testinden 70 puan ve üstü almış, çalışmaya katılmaya gönüllü olan 12- 18 yaşları arasındaki ardışık 72 ergen alınmıştır. Psikiyatrik değerlendirme, yarı yapılandırılmış bir görüşme çizelgesi olan“Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi-Şimdi ve Yaşam Boyu Şekli (ÇDŞG- ŞY)”ile hem olgular hem de olguların ebeveyni ile görüşülerek yapılmıştır. BULGULAR: Çalışmaya katılan olguların %95.8'i en az bir psikiyatrik tanı almıştır. Olguların %87.5'i en az bir yıkıcı davranış bozukluğu, %52.8'i en az bir duygudurum bozukluğu, %36.1'i ise en az bir anksiyete bozukluğu tanısı almıştır. En sık konan eksen I tanıları ise, davranım bozukluğu (%79.2), dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (%59.7) ve karşıt olma karşı gelme bozukluğu (%56.9) olmuştur. SONUÇ: Bu çalışmada madde kötüye kullanımı veya madde bağımlılığı tanısı alan çocuk ve ergenlerde yüksek oranda psikiyatrik eş tanı varlığı saptanmıştır. Bu nedenle, madde kullanım bozukluğu olan olguların klinik değerlendirmesi diğer psikiyatrik bozuklukların da değerlendirmesini içermelidir. Bununla beraber yıkıcı davranış bozuklukları ve dürtü kontrolü ile ilgili zorlukları ön planda olan çocuklarda mutlaka madde kullanım bozukluğu sorgulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: The presence of comorbid psychiatric disorders in subjects with diagnosis of substance use disorders is well known in adults. In literature, there are few studies that examined comorbid psychiatric disorders in children and adolescents diagnosed with substance use disorders (SUD) using a structured interview schedule by interviewing both the patient and the parents. Additionally, in most of the studies only present comorbid psychiatric disorders were evaluated not lifetime psychiatric disorders. To our knowledge, in Turkey, there are no studies that examined comorbid psychiatric disorders in children and adolescents diagnosed with SUD using a structured interview. The present study aimed to evaluate comorbid psychiatric disorders in children and adolescents diagnosed with SUD at an addiction center in Turkey through a semi-structured interview schedule including the time of onset, the prevalence and distribution of comorbid psychiatric disorders. METHOD: All cases were chosen from children and adolescents who consecutively referred to Bakirkoy Research and Training Hospital for Psychiatric and Neurological Disorders, Children and Adolescent Alcohol and Drug Dependency Treatment Center. Participants were 72 children and adolescents aged 12-18 years old, who met DSM-IV- TR criteria for substance abuse or substance dependency with a total IQ over 70 and volunteer for participating the study. Psychiatric assessment was carried out interviewing both the subjects and their parents by using the Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School Age Children-Present and Lifetime Version (K- SADS-PL). RESULTS: 95.8% of subjects participated in this study had at least one comorbid psychiatric disorder. 87.5% of the participants met the criteria for at least one disruptive behavior disorder, 52.8% of the participants met the criteria for at least one mood disorder and 36.1% met the criteria for at least one anxiety disorder. The most common axis I diagnoses were; conduct disorder (79.2%), attention deficit and hyperactivity disorder (59.7%) and oppositional defiant disorder (56.9%). CONCLUSION: In the present study, high rate of psychiatric disorders was found in children and adolescents diagnosed with substance abuse or substance dependence. Therefore, clinical assessment in those children and adolescents should include assessment of other psychiatric disorders. In addition, for children and adolescents especially who have disruptive behavior disorders and exhibit impulse control problems, substance use disorder should be assessed.