Metamfetamin kullanım bozukluğu tanısı alan hastalarda dürtü kontrol bozukluğu eş tanılarının özellikleri
Characteristics of impulse control disorder comorbidities in patients diagnosed with methamphetamine use disorder
- Tez No: 703644
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ŞENORMANCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı metamfetamin kullanım bozukluğu (MKB) tanısı alan bireylerdeki dürtü kontrol bozukluğu (DKB) eş tanısı sıklığının belirlenmesinin, DKB eş tanısının ek psikiyatrik belirtilerle ve bağımlılık özellikleri ile ilişkisinin ve dürtüsellik ve heyecan aramanın bağımlılık şiddeti üzerine yordayıcılıklarının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya SBÜ Bursa Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne yatışı yapılan, metamfetamin kullanım bozukluğu tanısı konan 100 gönüllü katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılar Bağımlılık Profil İndeksi (BAPİ) , Minnesota Dürtü Kontrol Bozukluğu Formu (MIDI) ve ona eklenmiş“Karşıt Olma Karşıt Gelme Bozukluğu”ve“Davranım Bozukluğu”Değerlendirme Formları, Ruhsal Belirti Tarama Listesi (SCL-90-R), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BDÖ-11), Zuckerman Heyecan Arama Ölçeği (ZHAÖ) ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmada katılımcıların %61'inde bir dürtü kontrol bozukluğu ek tanısı bulunmuştur. DKB eş tanısı olan grupta kullanılan metamfetamin miktarı ve yaşam boyu intihar girişimi öyküsü anlamlı yüksek bulunmuştur. Yaş, medeni durum, eğitim yılı, gelir düzeyi ve metamfetamin kullanımına başlama yaşı açısından anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bağımlılık şiddeti puanları, dürtüsellik puanları, heyecan arama puanları ve ruhsal belirti tarama listesi puanları DKB (+) grupta anlamlı olarak yüksek çıkmıştır. BDÖ-11-plan yapamama ve ZHAÖ-sıkıntıya hassasiyet alt ölçekleri, dürtü kontrol bozukluğunun yordayıcısı olarak bulunmuştur. Sonuç: Bu çalışma sonucunda 1 yıl içine hastanemiz Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezi'ne yatan hastaların yarısından fazlasına bir DKB eş tanısı konmuştur. Kullanılan metamfetamin miktarının fazla ve intihar girişimlerinin sık olması, DKB eş tanısı varlığını akla getirmelidir. Kişinin dürtüsellik ve heyecan arama özelliklerinin bilinmesi ile DKB eş tanısının belirlenmesi, bağımlılığın etkin tedavisi açısından faydalı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the frequency of comorbidity of impulse control disorder in individuals diagnosed with methamphetamine use disorder, to investigate the associations of impulse control comorbidity with concomitant psychiatric symptoms and characteristics of addiction, and to analyze the impulsivity and sensation seeking as predictors of the severity of addiction. Materials and Methods: 100 volunteer participants diagnosed with methamphetamine use disorder and admitted to the Substance Use Disorders Treatment Center of University of Health Sciences Bursa Yuksek Ihtisas Training and Research Hospital were included in the study. Participants were evaluated with the Addiction Profile Index (BAPI), Minnesota Impulse Control Disorder Interview (MIDI) and“Oppositional Defiant Disorder”and“Conduct Disorder”Evaluation Forms, Symptom Check List-90 (SCL-90-R), Barratt Impulsivity Scale (BIS-11), Zuckerman Sensation Seeking Scale Form-V (SSS-V). Results: In the study, an additional diagnosis of impulse control disorder was found in 61% of the participants. The amount of methamphetamine used and a lifetime suicide attempt history were found to be significantly higher in the group with ICD comorbidity. No significant difference was found in terms of age, marital status, years of education, income level and age at onset of methamphetamine use. Addiction severity scores, impulsivity scores, sensation seeking scores and psychological symptom checklist scores were significantly higher in the ICD (+) group. BIS-non-planning and the SSS-V-boredom susceptibility subscales were found to be predictors of impulse control disorder. Conclusion: As a result of this study, more than half of the patients admitted to the Substance Use Disorders Treatment Center of our hospital were diagnosed with an ICD within 1 year. The high amount of methamphetamine used and the frequent suicide attempts should suggest the presence of ICD comorbidity. Knowing the impulsivity and sensation seeking characteristics of the person and determining the co-diagnosis of ICD may be beneficial for effective treatment of addiction.