Trokanterik femur kırıklarının proksimal femoral çivi uygulamasında genel ve spinal anestezinin redüksiyona ve kalça fonksiyonuna etkileri
  1. Tez No: 524253
  2. Yazar: MESUT EMLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNDER ERSAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sağlık Bakanlığı Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim ve Araştırma Hastanesi acil ortopedi ve travmatoloji polikliğine başvuran intertrokanterik kırık hastalarından 30 adet spinal, 30 adet genel anestezi altında PFN yapılan hastalar değerlendirilmiştir. Hastalarımızın 21'i erkek, 39'u kadındır. 31 hasta sağ kalçasını, 29 hasta sol kalçasını kırmıştır. Genel anestezi altında opere edilen hastalar grup1, spinal anestezi altında opere edilen hastalar grup 2 olarak alındı. Grup 1 hastalar 80,4±7,9 yaşında iken grup 2 hastalar 80,4±9,8 yaşındadır. Vakalarımızın 3'ü trafik kazası, 2'si yüksekten düşme ve diğerleri basit düşme sonucu gelmiştir. Hastaların 10'u acile başvurduğu gün içinde opere edilmiştir. Gece ve gündüz ( mesai saatleri) saatlerinde alınan hastalarda spinal ve genel anestezi tercihi eşit olarak bulundu. Hastalarımız operasyona girene kadar ortalama 33±27 saat (3 – 144 saat) geçmiştir. Grup 1'deki hastaların ameliyat süresi 49.50±12.77 dakika iken Grup 2'deki hastaların ameliyat süresi 47.10±14.61 olarak bulunmuştur. Grup 1 hastalarımızın yoğun bakımda kalış süresi 2.07±1,7 gün iken grup 2 hastalar 1.57±1,1 gün yoğun bakımda kalmıştır. Grup 1 hastalar 5±2.79 gün hastanede yatırılmalarına karşın grup 2 hastalar 4,4±1.4 gün hastanede yatırılmıştır. Bir hastamıza ameliyat sonrası 1. ayında trokanter majorun ayrılması nedeniyle plak ile tespit yapıldı. Bir diğer hastamızda ameliyat sonrası 35. günde cut-out izlenmiş olup parsiyel kalça protezi uygulanmıştır. İntertrokanterik kırıkların kapalı redüksiyonu ve sonrasında yapılan proksimal femoral çivi işleminde anestezi çeşidinin redüksiyon kalitesi, kanama miktarı, hastanede yatış süresi, yoğun bakımda kalış süresi, uzun dönemde kalça eklemi fonksiyonu arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Anestezi çeşidinden bağımsız olarak acile başvurduğu andan itibaren ilk 24 saatte ameliyata alınan intertrokantrik kırıkların operasyon süreleri daha kısa olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Patients with intertrochanteric femoral fractures who underwent PFN under anesthesia (30 spinally / 30 general) after admittance to emergency service at Diskapi Yildirim Beyazit Training and Research Hospital of Ministry of Health were enrolled in this study. 21 of our patients were men while 39 of them were females. Thirty-one patients had their right hips and 29 patients had their left hips broken. Patients who operated under general anesthesia constituded group 1, patients who operated with spinal anesthesia constituted group 2. Group 1 patients were 80.4 ± 7.9 years old and group 2 patients were 80.4 ± 9.8 years old. 3 patients applied because of traffic accident, 2 patients fall from high, and the others were simple fall. Ten of the patients were operated on the day they applied. Spinal and general anesthesia preference were found equally in patients who were taken during night and day (working hours) hours. Mean duration up to the operation was 33±27 (3 – 144) hours for all patients. The operation time of the patients in group 1 was 49,50 ± 12,77 minutes while the operation time of the patients in group 2 was 47,10 ± 14,61. The duration of intensive care unit stay for group 1 patients was 2,07 ± 1,7 days and for group 2 patients was 1,57 ± 1,1 days. Group 1 patients were hospitalized 5 ± 2,79 days, whereas group 2 patients were hospitalized 4,4 ± 1,4 days. One patient underwent revision surgery with plating due to the separation of the trochanter major in first postoperative month. Another patient was operated for implant cut-out at the post-operative 35th day and partial hip prosthesis was performed. There was no significant difference between the anesthetic procedure while proximal femoral nailing in means of reduction quality, amount of hemorrhage, length of hospital stay, duration of intensive care unit and long term hip joint functions. Regardless of the type of anesthesia, operation times in the intertrochanteric fractured patients who were taken in first 24 hours were shorter.