Penil protez implantasyonu yapılan hastalarda penis duyusundaki değişikliklerin elektrofizyolojik olarak değerlendirilmesi
Electrophysiological evaluation of the sensati̇on changes at penis in patients with penil protez implantation
  1. Tez No: 524256
  2. Yazar: İBRAHİM EROL
  3. Danışmanlar: UZMAN MAHMUT EKREM İSLAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi​
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Penil protez implantasyonu yapılan hastalarda, penis duyusunu elektromyografik (EMG) değişkenler ile değerlendirerek, cerrahinin penis duyusuna etkisini ortaya koymayı amaçladık. Materyal Metod: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde Ocak 2017 ve Ocak 2018 tarihleri arasında Organik Erektil Disfonksiyon (ED) tanısı alan ve penil protez implantasyonu yapılan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Her hastaya operasyondan bir gün önce Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) kliniği tarafından penil duyu EMG'si yapıldı. Hastalara postoperatif 3.ve 6.aylarda control EMG çalışması yapıldı. Elektrofizyolojik çalışmalar Clawson metoduna uygun olarak yapıldı. Kayıt için iki kanallı elektronöromyografi (ENMG) cihazı (Nihon-Kohden-Neuropack, model MEB-2200) kullanıldı. Bulgular: Takibe devam eden ve sonuçları tam olan 27 hastayla çalışma tamamlandı. Hastaların yaş ortalamaları 62±9(36-73) yıldı. Hastaların ortalama ED süreleri 29±32 (12-180) aydı. Hastaların 23(%85,2)'üne malleable (Promedon) penil protez uygulanırken, 1(%3,7) hastaya iki parçalı şişirilebilir (Ambicor) ve 3(%11,1) hastaya da üç parçalı şişirilebilir penil protez (AMS 700 CXR) uygulandı. Hastalarda operasyon sırasında herhangi bir komplikasyon oluşmazken; ameliyat sonrası ortalama 13±5(6-24) aylık takipleri boyunca toplamda 4(%14.8) hastada komplikasyon gelişti. Bir hastada protez migrasyonu ve üretra yaralanması gerçekleşmesi üzerine protez çıkarıldı. Hastaların 2(7,4%)'sinde penil ve scrotal hematom gelişti, 1(%3,7) hastada da yüzeyel yara yeri enfeksiyonu gelişti, ancak bu hastalar konservatif (penil ve scrotal sıkı pansuman, iv antibiotik) tedaviler ile tamamen iyileştiler. Yapılan EMG'lerden elde edilen NCV (sinir iletim hızları) sonuçlarını değerlendirirken alt limit değeri 29,8 m/s olarak alındı. Ameliyat öncesi 12(%44) hastanın, 3.ayda 15(%55) hastanın ve 6.ayda ise 16(%59) hastanın 29.8 m/s alt limit değerinin altında kaldığı görüldü. Hastaların NCV ortalamaları, ameliyat öncesi 29,852±22,5412 (0-78,4) m/s iken ameliyat sonrası 3. ayda 27,648±24,7265 (0-83,3) m/s, 6.ayda 24,8089±22,31371 (0-88,40) m/s olarak bulundu. Ameliyat sonrası dönemde NCV değerlerinin giderek azaldığı izlense de bu azalmalar için hesaplanan p değerleri sırası ile p(ameliyat öncesi-3 ay)=0,607, p(3.ay-6.ay)=0,276 ve p(ameliyat öncesi - 6.ay)=0,553 olduğu için istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı. Sonuç: Penil protez implantasyonu yapılan hastalarda anlamlı penil duyu kaybı oluşmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to determine the effect of surgery on penile sensation by evaluating the penile electromyographic (EMG) variables in patients who underwent penile prosthesis implantation. Material and methods: Thirty patients, diagnosed with Organic Erectile Dysfunction (ED) and underwent penile prosthesis implantation in Antalya Training and Research Hospital Urology Clinic between January 2017- January 2018 were enrolled in the study. Each patient underwent penile sensory EMG in Physical Therapy and Rehabilitation Clinic, one day before the operation. Control EMG studies were performed at 3rd and 6th months, postoperatively. Electrophysiological studies were performed according to the Clawson method. Two-channel electromyography (ENMG) device (Nihon-Kohden-Neuropack, model MEB-2200) was used for recording. Result: The study was completed with 27 patients who continued their follow-up and had entire results. The mean age of the patients was 62 ± 9 (range, 36-73) years. Mean ED duration of the patients was 29 ± 32 (12-180) months. While 23 (85.2%) patients underwent malleable (Promedon) penile prosthesis implantation, 3 (11,1%) patients underwent three-piece inflatable (AMS 700 CXR) penile prosthesis implantation and 1(3,7%) patient underwent two-piece inflatable (Ambicor) penile prosthesis implantation. There were no complications in the intraoperative period. Postoperative complications occurred in 4 (14,8%) patients in a mean follow-up of 13 ± 5 (6-24) months. The prosthesis was removed from 1 patient due to migration of prosthesis and urethral injury. Penile and scrotal hematomas developed in 2 (7.4%) patients, and superficial wound infection occurred in 1 (3.7%) patient, but these patients were completely healed with conservative (penile and scrotal tight dressings, iv antibiotic) treatments. When assessing the NCV results obtained from the EMGs, we took the lower limit value as 29.8 m/s. We found that preoperatively 12 (44%) patients, 15 (55%) patients in third month , and 16 (59%) patients in sixth month were below the lower limit of 29.8 m/s. The mean NCV of the patients was 29,852 ± 22,5412 m/s (0-78,4) preoperatively, whereas mean NCV in postoperative 3rd month was 27,648 ± 24,7265m/s (0-83,3) and mean NCV in 6th month was 24,8089 ± 22,31371 m/s (0-88,4). Although the mean NCV values decreased gradually in the postoperative period, the decrease in these NCV values was not statistically significant as p value was calculated as p(preoperative - 3 months)= 0,607, p(3rd month-6th month)=0,276 and p(preoperative - 6th month)=0,553, respectively . Conclusion: No significant penile sensation loss occurs after penile prosthesis implantation.