Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne akut kalp yetmezliği ile başvuran hastalarda akciğer ve inferior vena cava ultrasonografisinin klinik karardaki rolü
The role of lung and ivc ultrasound in the clinical decision in patients presenting to the emergency department with acute heart failure
- Tez No: 524257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEVZİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu araştırma ile konjestif kalp yetmezliği (KKY)'nin değerlendirilmesinde daha önceden kullanılan semptomların gerilemesi gibi sübjektif veriler yerine, objektif değerlendirmeye olanak sunan yatak başı ultrasonografi ile Akciğer ultrasonografisinin (AUS) ve inferior vena kava (IVC) çapı ölçümünün yapılması, intravenöz diüretik tedavi, non-invaziv mekanik ventilasyon (NIMV), nitrogliserin, antiaritmik vb. tedaviler verildikten sonraki değişimlerinin karşılaştırılması ve hastaların yatış veya taburculukla ilişkisinin incelenmesi amaçlanmaktadır. Metod: Bu çalışma Sağlık Bilimleri Üniversitesi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Etik kurul onayı alındıktan sonra Ocak 2018 ile Kasım 2018 tarihleri arasında Acil Servis (AS)'e başvuran ve KKY tanısı konulan hastalar üzerinde gerçekleştirildi. İlk başvuru anında yatak başı ultrason ile AUS yapıldı, IVC inspiryum ve expiryumda ölçülerek kaval indeks elde edildi. Daha sonra intravenöz furosemid ve diğer tedaviler verilip tedavinin 3.saatinde AUS ve IVC indeks değerlerindeki değişim ile tedaviye yanıt değerlendirildi. Bulgular: Bu tez çalışmasına 80 hasta alındı. Hastaların 46'sında (%58) Ejeksiyon Fraksiyonu (EF)>40, 34'ünde (%42) EF
Özet (Çeviri)
“The role of lung and IVC ultrasound in the clinical decision in patients presenting to the emergency department with acute heart failure”Aim: In this study, instead of the subjective data used in the assessment of congestive heart failure, such as“regression of symptoms”; bedside lung and IVC ultrasonography were performed. The aim of this study is to compare the ultrasonographic changes after therapies such as intravenous diuretics, non-invasive mechanical ventilation, nitroglycerin, antiarrhythmics etc. and to investigate the relationship of patients with hospitalization and discharge. Method:. : This study was conducted on the patients who were admitted to the Emergency Department and diagnosed with congestive heart failure between January 2018 and November 2018 after the approval of the ethics committee from Health Sciences University, Antalya Research and Training Hospital. Bedside lung ultrasound was performed at the time of first admission and IVC was measured in inspiration and expirium to obtain caval index. Then intravenous furosemide and other treatments were given and the response to treatment was evaluated with the change in AUS and IVC index values at the 3rd hour of the treatment. Results: Eighty patients were included in this study. Ejection fraction (EF) was >40 in 46 (%58) patients, and EF