Investigation of chemical constituents of rhododendron luteum leaves
Rhododendron luteum bitkisinin yapraklarının kimyasal içeriğinin incelenmesi
- Tez No: 524291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YURDANUR AKGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Rhododendron luteum yapraklarının majör bileşenlerinin izolasyonu ve yapraklarının spektroskopik yöntemler ile aydınlatılmasının amaçlandığı bu çalışmada, kurutulmuş ve öğütülmüş bitki yapraklarının sırasıyla %80 etanol, su ve kloroform ekstreleri elde edildi. TLC kontrolleri sonrasında su ve kloroform ekstreleri ile izolasyon ve saflandırma işlemleri kromatografik yöntemler kullanılarak gerçekleştirildi. Yapılan kromatografik çalışmalar sonucunda, 5 ana bileşik izole edildi. İzole edilen bileşiklerin molekül yapıları spektroskopik yöntemler (1H-NMR, 13C-NMR, HSQC, HMBC, COSY) ve literatür verileri kullanılarak D-Fruktoz, D-Ksiloz, D-Mannitol, Avikularin ve İzokuersetin olarak tanımlandı. Bu bileşikler Rhododendron luteum bitkisinden ilk defa izole edildi
Özet (Çeviri)
In this work, purification and isolation of major compounds from Rhododendron luteum's leaves by spectroscopic techniques was aimed. Dried and powdered leaves were respectively extracted with %80 ethanol, water and chloroform. Extracts were controlled on TLC. Isolation and purification studies were carried out. Five (5) major compounds were isolated after chromatographic studies. Their moleculer structures were identified as D-Fructose, D-Xylose, D-Mannitol, Avicularin and Isoquercetin by using spectroscopic techniques (1H-NMR, 13C-NMR, HSQC, HMBC, COSY) and literature data. These compounds isolated for the first time from Rhododendron luteum plant.