Kurumsal yönetim ile firma karlılığı arasındaki ilişki: Borsa İstanbul'da bir uygulama
The relationship between corporate governance and firm profitability: A case from Istanbul Stock Exchange
- Tez No: 524312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kurumsal yönetim, şirketlerin yönetim kurullarının, çalışanlarının ve hissedarlarının kısacası tüm paydaşları ile ilişkileri belirli bir düzende tutan, karşılıklı menfaatleri sağlayan bir yönetim şekli olarak tanımlanabilir. Şirketler, daha profesyonel bir yönetim ile yönetilmek isterler. Yöneticiler bu yönetim tarzının şirket performansını pozitif etkileyeceğini düşünmektedirler. Bu çalışma, değeri gün geçtikçe daha iyi anlaşılan kurumsal yönetim hakkında bilgi vermeyi amaçlarken, aynı zamanda kurumsal yönetimin Borsa İstanbul A.Ş' de yer alan 72 şirket üzerindeki etkisini açıklamayı hedeflemektedir. 72 şirketin 2012-2016 yılları arasında ki faaliyet raporları incelip veriler elde edildikten sonra Bloomberg üzerinden de alınan verilerle birlikte STATA programında panel veri analizi yapılmıştır. Yapılan panel veri analizi, kurumsal yönetim anlayışının bu 72 firma üzerinde performans etkisi olup olmadığını açıklama yönündedir. Analiz sonucunda ise kurumsal yönetim ile şirketin piyasa değeri arasında anlamlı bir ilişki saptanmış olup, kurumsal yönetim bileşenlerinden olan yönetim kurulunun bağımsızlığı ve kurumsal yatırımcı sahipliği ile şirket piyasa değeri arasında anlamlı ve pozitif bir sonuç elde edilmiştir. Fakat analiz sonuçlarında kurumsal yönetimin firma karlılığına etkisinin olmadığı gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Corporate governance can be defined as a method of management coordinating the relationship among firm's executives, employees, shareholders so briefly all stakeholders and providing mutual benefit between them. Firms desire to be managed by a more professional governance. Executive managers think that such a type of management affects the company's performance positively. This study aims both to inform about corporate governance which's critical importance has been understood more and more day by day and to investigate the effect of corporate governance on 72 companies whose stocks traded on Istanbul Stock Exchange. After analyzing 72 companies' annual financial reports during the period from 2012 to 2016 and obtaining necessary data both from these financial reports and Bloomberg Database a panel data model was run on STATA software. The Panel data analysis aims to explain whether corporate governance is effective on the performance of the companies whose stocks are traded on Istanbul Stock Exchange. At the end of the analysis a significant positive relationship is found out between corporate governance and market capitalization. Additionally the empirical results suggets that independence of board of directors and institutional ownership, two of the components of corporate governance, are significantly positively related to market value of the company.