Sünen-i Tirmizî'de Hadîsü Fülân kavramı
The concept of Hadīthu Fulān in Sunan al-Tirmidhī
- Tez No: 524342
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDİNÇ AHATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
“Hadîsü Fülân”terkibi rivâyet asrında kullanılan bir kavramdır. Mezkûr kavramı dikkat çekici derecede kullanan kişilerden birisi Tirmizî'dir. O, Sünen'inde anılan terkibi farklı biçimlerde kullanmıştır. Söz gelimi“Hadîsü fülân sahih/hasen/garîb'tir”,“Lâ na'rifuhû illâ min hadisi fülân”,“Garîbun min hadisi fülân”,“Esahhu min hadîsi fülân”,“Nahvu/Mislü hadîsi fülân”,“Hüve/hâzâ hadîsü fülân”bu kullanımlar arasındadır.“Hadîsü fülân”terkîbi farklı şekilleriyle Sünen'de 1686 defa geçmektedir. Bu kullanımların 843'ünde“fülân”kelimesi sahâbîye; kalan 843 yerde ise sahâbî dışındaki râvilere delâlet etmektedir. Hadisin bir sahâbîye nispet edilmesi normal ve anlaşılabilir bir durumdur. Çünkü söz konusu sahâbî, o hadisi söyleyen/duyan kişi ve onun ilk râvisidir.“Hadîsü fülân”içerisinde yer alan sahâbe dışındaki râvilerin çoğu ise tasnif döneminin başlangıcında yaşamışlardır. Çalışma neticesinde mezkûr râvilerin hadîs kitabı/hadis nüshası sâhibi veya râvisi oldukları söylenebilir. Tirmizî'nin“hadîsü fülân”tabiriyle bazen açık bir şekilde bazen de zımnen kullandığı kitaplara veya nüshalara işaret ettiği anlaşılmaktadır. Aynı zamanda Tirmizî'nin kullandığı bu kitapları veya nüshaları genel olarak zamanın gerektirdiği yöntemle yani semâ yoluyla veya diğer muteber bir yolla almış olduğu unutulmamalıdır.
Özet (Çeviri)
The phrase“Ḥadīthu Fulān”is a term used during the transmission period of Ḥadīth. Imam Tirmidhī is one of those scholars, who used this term consistently. He used aforementioned term in his collection titled Sunan in different ways.“Ḥadīthu fulān ṣahīh”,“Ḥadīthu fulān ḥasen”,“Ḥadīthu fulān gharīb”,“Lā naʿrifu illā min ḥadīthi fulān”,“Gharībun min ḥadīthi fulān”,“Aṣaḥḥu min ḥadīthi fulān”,“Naḥwu/Mithlu ḥadīthi fulān”,“Huwa/hādhā ḥadīthu fulān”are among these usages. The term“Ḥadīthu Fulān”is used 1686 times in Sunan in various forms. In 843 of these, the word fulān points to certain companions (ṣaḥābah), and in the remaining 843 places it refers to narrators (ruwāt) other than the companions (ṣaḥābah). The association of ḥadīth with the companions is normal and understandable since the Companions are eyewitnesses and the first narrators of ḥadīth. Most of the non-ṣaḥābah associated with the term“Ḥadīthu Fulān”lived in the beginning of ḥadīth classification period. As a result of this study, it can be concluded that these narrators (other than companions) had their own ḥadīth books or written copies. It is noted that Imam Tirmidhī sometimes explicitly and sometimes implicitly refers to these books or the copies with the term“ḥadīthu fulān”. At the same time, it should not be forgotten that Imam Tirmidhī also heard those books or ḥadīths from the narrators as it was the requirement of the time.