Gebelerde gebelik öncesi vücut kitle indeksinin ve ikinci trimesterdeki ağırlık artış hızının maternal lipit profili, adiponektin, insülin direnci, OMEGA-3 ve OMEGA-6 yağ asitleri üzerine etkisi
The effects of pre-pregnancy body mass index and rate of weight gain during the second trimester on maternal lipid profiles, adiponectin, insulin resistance and omega-3/OMEGA-6 fatty acids
- Tez No: 524352
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞADİYE CANAN ÇOKER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Gebelik, kadın vücudunda fizyolojik, hormonal ve metabolik değişimleri beraberinde getiren bir süreçtir. Gebelikte yağ metabolizmasındaki değişimin fetüsün nöronal gelişimi başta olmak üzere birçok sistem üzerinde önemli etkileri vardır. Gestasyonun erken evrelerinde artan insülin duyarlılığı ile maternal yağ depoları artar. Geç evrelerinde ise fizyolojik insülin direncine bağlı lipoliz sonucu yağ depoları yıkılır. Fazla kilolu/obez gebelerde, özellikle 2. trimester gestasyonel ağırlık artış hızı yüksek olduğunda lipit metabolizması üzerindeki etkilerin daha belirgin olacağı düşünülmektedir. Bu çalışmada pregestasyonel VKİ (pVKİ) ve 2. trimesterdeki gestasyonel ağırlık artış hızının (AAH) lipit profili, yağ asitleri ve insülin direnci biyobelirteçleri ile ilişkisi araştırılmıştır. Haziran 2016-Kasım 2017 tarihleri arasında DEÜ Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde izlenen, 69 gebe çalışmaya alındı. Gebelerin 11-14. ve 24-28. gebelik haftalarında vücut ağırlıkları ölçüldü ve kan örnekleri alındı. İkinci trimester ağırlık artış hızı (kg/hafta) belirlendi. Gebeler pVKİ ve AAH'larına göre gruplandırıldı. Glukoz, total kolesterol, trigliserit, HDL kolesterol, LDL kolesterol ve insülin rutin biyokimyasal yöntemler ile otoanalizörde ölçüldü, HOMA-IR hesaplandı. Adiponektin düzeyleri ELİSA yöntemiyle, yağ asitleri GC-MS ile ölçüldü. İstatistiksel değerlendirme için SPSS 23 programında, parametrik veriler için bağımlı gruplarda paired-t test, bağımsız gruplarda independent-t test; non-parametrik veriler için bağımlı gruplarda ''Wilcoxon'', bağımsız gruplarda ''Mann-Whitney U'' testi kullanıldı. Pregestasyonel VKİ
Özet (Çeviri)
Pregnancy is a process that occurs physiological, hormonal and metabolic changes in the female body. The change in fat metabolism during pregnancy has significant effects on many systems, especially on neuronal development of the fetus. Insulin sensitivity increases during early gestation leading to an increase in maternal fat deposits. In later pregnancy stage, depending on the physiological insulin resistance fat deposits are destroyed as a result of lipolysis. It is postulated that in overweight and obese pregnant women, the effects on lipid metabolism are more prominent especially if the rate of weight gain in 2nd trimester is higher. This study investigates the relationship between pregestational body mass ındex (pBMI) and the rate of gestational weight gain (GWG) at the 2nd trimester with the biomarkers of lipid, fatty acids metabolism and insulin resistance. Sixty nine pregnant women followed at DEU Hospital Gynecology and Obstetrics Department between June 2016-November 2017 were included in this study. The body weights of the pregnant women were measured at 11-14th and 24-28th weeks of pregnancy and blood samples were obtained. Rate of GWG (kg/week) was determined. The pregnant women were stratified according to their pBMI and the rate of GWG at the 2nd trimester. Glucose, total cholesterol, triglyceride, HDL cholesterol, LDL cholesterol, insulin levels were measured by routine biochemical methods, HOMA-IR was calculated. Adiponectin levels were measured by ELISA method and fatty acids were measured by GC-MS. For the statistical analysis, paired t test, independent t test, Mann Whitney U and Wilcoxon test were used on SPSS 23 program. Pregestational BMI was