Arnavutların İstiklal sürecinde Avusturya-Macaristan İmparatorluğu
The Austro-Hungarian Empire during the process of Albanians Community
  1. Tez No: 524365
  2. Yazar: DIBRAN VATAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT IDRIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
XIX.Yüzyılda Arnavut coğrafyasında geri dönüşü olmayan bir dönem başlamıştır. Bu Yüzyılda yaşanan değişimlerin kaynağı ise, başta Avusturya-Macaristan olmak üzere, Avrupa Devletleridir. Bu değişim, sadece Arnavut halkı için değil, bütün Balkan milletlerini kapsayan bir sürecin başlamasına da sebep olmuştur. Bu tez çalışmasında, XIX.Yüzyılda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun, özellikle Arnavut coğrafyasında, yürüttüğü misyonerlik faaliyetleri ele alınmıştır. Ayrıca Osmanlı-Arnavut ilişkileri ile bölgenin siyasi ve kültürel durumuda incelenmiştir. Arnavut coğrafyasında, Avusturya-Macaristan İmparatorluğunun Katolik rahipler ile yürüttüğü dinsel ve dilsel misyonlar da bu çalışmanın konuları arasındadır. Avusturya-Macaristan tarafından Arnavutlara yapılan desteklere de ayrıca yer verilmiştir. Tez çalışmasında Katolik kilisesi'nin işleyişi ile ilgili bilgiler de detaylıca irdelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada Arnavut okulların açılması ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu tarafından getirilen latin harfler ve kitaplar da değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
XIX. Century, for Albanian geography is a period of irreversible.The source of the changes that took place in this century was the European states, which led to the beginning of a process involving not only the Albanian people but all the Balkan nations. In this thesis thesis, it is said that the period XIX. Century, the missionary activities of the Austro-Hungarian Empire, especially in the territory of Albania. In addition, relations between Albania and the Ottoman Empire during XIX. Century, The political and cultural situation of the century will be discussed. It will be discussed. The religious and linguistic missions of the Austro-Hungarian Empire with Catholic priests in Albanian geography will also be the subject of this work. Supports made by the Austro-Hungarian state to the Albanian State will be discussed in the discussion part of the research. In the thesis thesis, the information about the functioning of the Catholic Church will be examined in detail. In addition, Latin alphabet and books introduced by the opening of Albanian schools and the Austro-Hungary Empire will also be evaluated in this thesis.