Savaşın dönüşümü ve vekalet savaşları: Tarihsel ve olgusal değerlendirme
The transformation of war and proxy wars: Historical and factual assessment
  1. Tez No: 524380
  2. Yazar: MELİH KAZDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIRIM TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde uluslararası siyasetin durumu, özellikle Ortadoğu bölgesindeki gelişmeler ve devletler arasındaki ilişkilerin daha çok çatışma/rekabet üzerinden ilerlemesi savaş kavramının anlaşılmasını ve yeniden yorumlanmasını mecburi kılmaktadır. Savaş, özellikle Soğuk Savaş sonrası dönemde teknolojik ilerlemeyle birlikte yıkım gücünün artması, küreselleşme ile birlikte kimlik kavramının sorunsallaşması ve buna bağlı olarak iç savaş riskinin artması, etnik/mezhepsel çatışma riskinin yükselmesi ve savaşın maliyetinin yükselmesiyle birlikte yerini vekalet savaşlarına bırakmıştır. Kısacası tarafların doğrudan karşı karşıya gelmekten kaçındığı ve mücadelesini yerel/bölgesel aktörler veya devlet-altı etnik/mezhepsel gruplar üzerinden yürüttüğü bir döneme girilmiştir. Bu çalışmanın ilk bölümünde savaşın dönüşümü ele alınmış, literatürdeki tanımlarına değinilmiş, kavram üzerine yapılan teorik tartışmalar verilmiştir. Daha sonra savaş olgusunun geçirdiği tarihsel süreç üzerinde durulmuş ve yeni savaş kavramı anlaşılmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde vekalet savaşı kavramsal bir çerçeveye oturtulmaya çalışılmış ve vekalet savaşının ne olduğu anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda vekalet savaşının ne olduğu ne olmadığı, parametreleri, unsurları, nasıl icra edildiği, hangi aktörlerin dahil olduğu ve sonuçları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the state of international politics, especially the developments in the Middle East and the progress of relations between the states through conflict / competition, necessitates understanding and reinterpretation of the concept of war. War has left its place in proxy war, especially in the post-Cold War era, with increasing technological progress and increasing destructive power, problematization of the concept of identity with globalization, and thus increased risk of civil war, rising risk of ethnic / sectarian conflict and rising cost of war. In short, there has been a turnaround in which the parties have avoided direct confrontation and carried out their struggle through local / regional actors or sub-state ethnic / sectarian groups. In the first part of this study, the transformation of war has been discussed, the definitions in the literature have been mentioned, and theoretical discussions on the concept have been given. Then, the historical process of the event of war has been emphasized and the concept of new war has been tried to be understood. In the second part, a conceptual framework of the proxy war has been tried to be understood what the war of proxy is. In this context, it is examined what the war of proxy is and what is not, the parameters, elements, how it is executed, which actors are involved and the results.