Türkiye'de çocuk evliliklerinin çocuk istismarı kapsamında incelenmesi
Examination of child marriages in Turkey within the context of child abuse
- Tez No: 524406
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞER YEŞİM ÖZER YÜRÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika ve Sosyal Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmada, sosyal sorun olarak kabul edilen iki farklı olgu; çocuk evlilikleri ve çocuk istismarı birlikte ele alınmaya çalışılmış ve çocuk evliliklerinin çocuk istismarı kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada bu iki olgu arasındaki ilişki nitel veriler kullanılarak ortaya koyulmuştur. Kartopu örnekleme yöntemine göre seçilen araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul ve Tekirdağ illerinden belirlenen on dokuz kadın ve bir erkek görüşmeci oluşturmaktadır. Yirmi görüşmeci ile yapılan derinlemesine görüşmeler sonucu elde edilen veriler doğrultusunda çocuk evlilikleri ile çocuk istismarı arasında bir ilişkinin olup olmadığı ifade edilmeye çalışılmıştır. Çalışma süresince görüşmelerden elde edilen sonuçların yanı sıra bilimsel literatür ve nicel verilerle desteklenen araştırma sonuçlarında on sekiz yaşın altında gerçekleştirilen evliliklerde çocuk istismarına yönelik belirti ve bulgularla sıklıkla karşılaşıldığının tespit edilmesi çocuk evliliklerinin çocuk istismarı kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini de ortaya koymuştur. Her biri ayrı ayrı çözümü zor olan iki sorunun bir araya geldiğinde daha da kötü sonuçlara yol açabileceği görülmüştür. Tek boyutlu olamayacak kadar karmaşık olan bu sorunların çözüme kavuşturulabilmesi için devlet, medya, üniversite ve sivil toplum örgütleri gibi tüm toplumsal aktörlerin katkısı ve iş birliği ile hem uluslararası hem de ulusal düzeyde belirlenen sosyal politikalar ve uygulamalarla sistemli ve kapsamlı bir mevzuatın oluşturularak dünyanın birçok yerinde yaşanan çocuk evlilikleri sorununun, çok boyutlu, çok aktörlü, mikro, mezzo ve makro düzeyde ortak ve kararlı bir mücadele ile engellenebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to address two different phenomenons considered as social problems, child marriages and child abuse, together and analyze child marriages within the context of child abuse. In the study, the relationship between these two cases was revealed using qualitative data. The study group of the selected researchers according to the snowball sampling method constitutes nineteen female and one male interviewer selected from Istanbul and Tekirdag. It was attempted to explain if there is a relationship between child marriages and child abuse according to the data from in- depth interviews. In addition to the results obtained from the interviews during the study, the results of the scientific literature and quantitative research supported the finding that the marriages under the age of eighteen are frequently encountered with signs and symptoms related to child abuse. It has been seen that when two problems, each of which is difficult to solve individually, come together and lead to even worse results. The study came to the conclusion, that the problem of child marriages in many different countries could be solved in micro, mezzo and macro levels by national and international social policies and applications, if the state, the universities and the NGOs would strive to establish a legislation with the help and cooperation of all social actors to solve this multi-dimensional problem with a determined manner.