Türkiye'de yaşayan Afrikalı ve Türkler arasındaki evliliklerin incelenmesi ve medyada temsili
Examination and representation in the media of marriages between African and Turks living in Turkey
  1. Tez No: 904796
  2. Yazar: NEVRA FATMA ZEHRA BABÜRŞAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKSEL BASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de yaşayan Sahra altı Afrikalılar ile Türkler arasında yapılan evlilikler ve bu evliliklerin Türk medyasında nasıl temsil edildiği ele alınıyor. Araştırmanın amacı; çiftlerin tanışmasını, evlilik kararında göz önüne aldıkları etkenleri, ailelerin, arkadaş çevresinin ve başka gözlemcilerin tavırları ve ilişkinin devamındaki etkilerini, yabancılarla yapılan evliliklerde kültür ve din faktörünün önemini, Türk-Afrikalı duygusal ilişkilerini evliliğe götüren motivasyonları, evliliklerde önemli bir kriter olan çocuk yapma konusunu ve eşler arasındaki cinsel iletişimin, kültür farklılığı olan evliliklerde nasıl seyrettiğini araştırmak. Bu çalışma, Sahra altı Afrika ve beyaz Türk vatandaşlarının yaptıkları evlilikleri inceleyerek Türkiye'deki modern sosyo-kültürel hayatın anlaşılmasına katkıda bulunmayı hedeflediği için önemlidir. Araştırmada, betimsel analiz yöntemi ve derinlemesine mülakat tekniği kullanıldı. Bu doğrultuda, 7 Afrikalı-Türk çift ile görüşüldü ve Sahra altı Afrikalı göçmenler ile Afrikalı-Türk evliliklerinin Türk medyasındaki temsiline ilişkin 2016-2023 yılları arasında yayımlanan 20 haber incelendi. Araştırmanın sonucunda, Türk medyasında Afrikalı-Türk evliliklerinin ilgi gösterilen bir konu olduğu ve haberlerin veriliş şekillerinde pozitif bir dil kullanıldığı saptandı.
Özet (Çeviri)
This study focuses on marriages between sub-Saharan Africans and Turks living in Turkey and how these marriages are represented in the Turkish media. The aim of the research is to investigate the introduction of the couples, the factors they consider in the decision to marry, the attitudes of families, friends and other observers and their effects on the continuation of the relationship, the importance of culture and religion in marriages with foreigners, the motivations that lead Turkish-African emotional relationships to marriage, how couples decide on childbearing, and how sexual communication between spouses progresses in marriages with cultural differences. This study explores African-Turkish couples through 7 in-depth interviews applied in addition to the descriptive analysis of 20 news articles published in the Turkish media between 2016 and 2023 on the representation of sub-Saharan African migrants and African-Turkish marriages. The results of the research show that African-Turkish marriages are a topic of interest in the Turkish media, which use a positive language in the presentation of such news.