Unilateral spinal anestezi altında yapılan inguinal herni ameliyatlarında ilioinguinal-iliohipogastrik bloğun postoperatif analjezik etkinliği
Postoperative analgesic effectiveness of ilioinguinal-iliohypogastric block for inguinal hernia operation under unilateral spinal anesthesia
  1. Tez No: 524444
  2. Yazar: NURETTİN KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUREDDİN YÜZKAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Ultrason (US) kullanımının yaygınlaşması ile birlikte özellikle postoperatif dönemde analjezi sağlama avantajı nedeniyle periferik sinir blokları kullanımı yaygınlaşmış, anesteziyologlar tarafında öncelikli seçenek haline gelmiştir. Sinir bloklarıyla anestezi sinirin innerve ettiği bölge ile sınırlı kalıp solunum, kardiyovasküler ve santral sinir sistemi minimal etkilenir. Kliniğimizde yaptığımız bu çalışmamızda elektif şartlarda unilateral inguinal herni cerrahisi geçiren 18-65 yaş arası 60 erkek hastada postoperatif analjezi amacıyla US kılavuzluğunda IHNB (ilioinguinal-iliohipogastrik sinir bloğu), intravenöz (iv) tramadol ve iv parasetamolün analjezik etkinliklerini karşılaştırdık. Ameliyatlardan bir gün önce hastalar servislerinde görülerek uygulanacak anestezi yöntemleri ve çalışma hakkında bilgi verilip onamları alındı. Hastalar operasyondan önce ASA I ve II grubundan randomize olarak üç gruba ayrıldı. Hastalar standart şekilde monitörize edildi. Her üç gruptaki hastalara standart şartlarda lateral dekübitis pozisyonda spinal anestezi yapıldı. IHNB grubuna spinal anestezi sonrası ultrason eşliğinde blok yapıldı. Spinal blok işleminden hemen sonra intraoperatif 0. dk kabul edilip intraoperatif 0. dk, 3. dk, 5. dk, 10. dk, ve daha sonra her on dk'da bir, postoperatif 0. dk, 15. dk, 1. saat, 2. saat, 4. saat, 6. saat, 12. saat, 18. saat ve 24. saatlerde SAB, DAB, OAB, KAH ve SpO2 değerleri takip edildi. Tüm hastaların postoperatif ilk aneljezik gereksinimi duyduğu süre ve 24 saat içinde kullandığı toplam analjezik miktarı, ameliyat sonrası 0., 1., 2., 4., 6., 12., 18. ve 24. saatlerde VAS değerleri kaydedildi. Bulantı, kusma, kaşıntı, hipotansiyon, bradikardi gibi yan etkiler kaydedildi. Yapılan istatiksel analiz sonucunda gruplar arasında ASA sınıfları, ameliyat süreleri, hastanede kalış süreleri ve demografik veriler açısından fark bulunmadı. Grup B 'de ilk analjezik ihtiyaç zamanı anlamlı derece uzun ve ortalama VAS değerleri anlamlı derecede düşük bulundu. Grup B'nin 24 saatte toplam tüketilen tramadol miktarını belirgin derecede düşürdüğü tespit edildi. Hasta memnuniyetine bakıldığında yine grup B'nin diğer iki gruba göre üstün olduğu gözlendi. Sonuç olarak; ultrason kılavuzluğunda IHNB'un postoperatif etkin analjezi yönünden inguinal herni cerrahilerinde ek analjezik ihtiyacını azalttığı, komplikasyon riski taşımadan güvenli bir şekilde kullanılabileceği kanaatindeyiz. IHNB inguinal bölge cerrahilerinde postoperatif etkin analjezi, VAS değeri, hasta memnuniyeti açısından daha iyi sonuçlar ortaya koymaktadır. Özellikler ultrason kullanımının komplikasyonsuz daha düşük lokal anestezik solüsyonu ile güvenli ve etkin blok imkanı sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Peripheral nerve blocks have become widespread and prior option of anesthesiologist by the use of ultrasound due to the advantages of providing postoperative analgesia. Nerve blocks are limited to the innervated region thus respiratory, cardiovascular and central nervous systems are minimally affected. In this study, we compared the analgesic effectiveness of ultrasound guided ilioinguinal-iliohypogastric nerve block, intravenous tramadol, and intravenous paracetamol on 60 male patients between the ages of 18 and 65 who underwent elective unilateral inguinal hernia surgery in our clinic. One day before the surgery every patient was informed about the anesthesia procedure and written consents of each patient for the study were collected. Patients were randomly divided into three groups, monitored regularly, and spinal anesthesia was applied in lateral decubitus position to all three groups of patients. Ultrasound guided ilioinguinal-iliohypogastric nerve blocks were applied to IHNB group after spinal anesthesia. Spinal block was assumed minute 0. Systolic arterial pressure, diastolic arterial pressure, mean arterial pressure, pulse rate, peripheral oxygen saturation values were followed intraoperative minutes of 0, 3, 5, 10, then every 10 minutes; postoperative minutes of 0, 15, hours of 1, 2, 4, 6, 12, 18 and 24. Patients' first analgesic need and total analgesic dose used in 24 hours, postoperative VAS values in hours of 1, 2, 4, 6, 12, 18 and 24 were recorded. Side effects like nausea, vomiting, pruritus, hypotension, bradicardia were recorded. Consequent to the statistical analysis there were no deference between the groups in terms of ASA classifications, operation durations, durations of hospital stay and demographical values. Duration of first analgesic need of group B was significantly longer and average VAS values were significantly lower. Consumed total dose in 24 hours of tramadol was significantly decreased in Group B. According to patient satisfaction, scores of Group B were higher than the other two groups. We conclude that ultrasound guided ilioinguinal-iliohypogastric nerve block for inguinal hernia operation decreases the need of additional analgesics and it can be applied safely with a low complication risk rate. Ilioinguinal-iliohypogastric block for inguinal hernia operation reveals effective postoperative analgesia, better VAS scores and better patient satisfaction. Especially it was concluded that ultrasound guidance provides lower local anesthetic injection, safer and more effective block.