Kişilik profilinin ve örgüt kültürünün bireysel yenilikçilik üzerine etkisi: KOBİ'ler üzerinde bir alan araştırması
The effect of personality profile and organizational culture to individual innovativeness: a field study on SME
- Tez No: 524477
- Danışmanlar: PROF. DR. AGAH SİNAN ÜNSAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışmada öncelikle kişilik profili, örgüt kültürü ve bireysel yenilikçilik ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Daha sonra kişilik profili ve örgüt kültürünün bireysel yenilikçiliğe etkisini araştıran küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) üzerinde hizmet ve imalat sektörlerinde 424 işgören üzerinde uygulama gerçekleştirilmiştir. Çalışmada kişilik profili alt boyutlarının ve örgüt kültürü alt boyutlarının bireysel yenilikçiliği nasıl etkileyeceğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılmış ve İstanbul ilindeki beşi imalat sektöründe ve yedisi hizmet sektöründe olmak üzere 12 işletmeden 424 işgörenden veriler toplanmıştır. Araştırmada 13 maddelik sosyo – demografik, 25 maddelik kişilik profili, 24 maddelik örgüt kültürü ve 20 maddelik bireysel yenilikçilik ölçeği kullanılmıştır. Sosyo – demografik özelliklerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, güvenilirlik testi, Kolmogorov Smirnov normal dağılım testi, Ramsey Reset testi, Shapiro – Wilk testi, Jarque – Bera testi, asimetri ve basıklık testi, Mann Whitney U testi, bağımsız iki örnek t – testi ve çoklu regresyon analizleri uygulanmıştır. Sonuçta tüm alt boyutlar modele dahil edilerek yapılan analiz sonucunda kişilik profili alt boyutlarından deneyime açıklık ve örgüt kültürü alt boyutlarından destekleyicilik eğilimi ve açıklık eğilimi ile bireysel yenilikçilik arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Kişilik profili alt boyutlarından; dışadönüklük, yumuşak başlılık, duygusal denge ve sorumluluğun, örgüt kültürü alt boyutlarından; klan eğilimi ve gelişme eğiliminin bireysel yenilikçiliği pozitif yönde etkilediği görülmüştür. Örgüt kültürü alt boyutlarından, kuralcılık eğiliminin ise bireysel yenilikçiliği negatif yönlü etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, primarily, personality profile, organizational culture and individual innovativeness is described in detail. Furthermore application is carried out 424 employees on small and medium enterprises (SME) in service sector and manufacturing sector, investigating the effect of personality profile and organizational culture to individual innovativeness. This study aims to determine how the subscales of the personality profile and the subscales of organizational culture will affect the individual innovativeness. Convenience sampling method was used and the data were collected 424 employees at the five in the manufacturing sector and seven in the service sector a total of twelve enterprises in İstanbul. 13 – item socio – demographic, 25 – item personality profile scale, 24 – item organizational culture scale and 20 – item individual innovativeness scale was used in this study. Descriptive statistics for the socio – demographic characteristics of employees, factor analysis, reliability test, the Kolmogorov – Smirnov normal distribution test, Ramsey Reset test, Shapiro – Wilk test, Jarque – Bera test, asymmetric and kurtosis test, Mann Whitney U test, independent samples t – test and multiple regression analysis were performed. According to research results, as a result of analyzing all subscales including model, there is no significant relationship between openness to experience from the subscales of personality profile and propensity to support and openness tendency from the subscales of organizational culture with individual innovativeness. Personality profile's subscales; extraversion, agreeableness, neuroticism and conscientiousness, organizational culture's subscales; clan tendency and development tendency were found to affect individual innovatiness pozitively. Formalism tendency from the subscales of organizational culture were found to affect individual innovativeness negatively.