Doğu Akdeniz'de enerji güvenliğinin Türkiye, Kıbrıs, İsrail ve Mısır bağlamında incelenmesi
Examining the energy security in The Eastern Mediterranean in the context of Turkey, Cyprus, Israel and Egypt
  1. Tez No: 524478
  2. Yazar: TUĞÇE AK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DURMUŞ ALİ KOLTUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünya nüfusunun artması, enerjiye olan ihtiyaçları da sürekli arttırmaktadır. Artan enerji talebi enerji güvenliği tanımlamalarının yapılmasına neden olmuştur ve uluslararası ilişkiler literatürüne girmesini sağlamıştır. Sadece askeri boyutta yapılan güvenlik tanımlamaları, içerisine enerji güvenliği kavramını da dahil ederek genişleme sürecine girmiştir. Bu nedenle enerji güvenliğini tanımlamak ve anlamak öncelikle enerji tanımlamasıyla olmuştur. Enerji, insanlığın yaşamını kaliteli sürdürmesini sağlayan buna bağlı olarak dünya savaşlarının, devletlerin birbirleriyle çatışma halinde olması ve işgallerin yaşanması demektir. Buna bağlı olarak enerji kavramı, devletlerin küresel politikalardaki rollerini kullanma kabiliyetidir. Enerjiyi elinde bulunduran devletler küresel ekonomilerde aktif rol oynamaktadır. Enerjiden kaynaklı devletler arasında yaşanan çatışma ortamları, onları enerji güvenliği politikalarına yönelmesine neden olmuştur. Enerji güvenliği, enerjinin ülkeye yetmesi, güvenilir olması, zamanında ulaşılması, temiz ve kaynakların çeşitliliği, yerli kaynakların kullanılması, kesintisiz ve kaliteli bir enerji olarak tanımlanmıştır. Yapılan bu enerji güvenliği tanımlamasını son dönemlerde Doğu Akdeniz enerji keşiflerinin gündeme gelmesiyle daha sık kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Enerji güvenliği üzerine yapılan tartışmalar; Doğu Akdeniz Bölgesi'nin yeni enerji keşiflerinin olması bölge devletlerinin ve küresel aktörlerin yüzünü bu alana çevirmesine neden olmuştur. Tezin konusu olan ; Doğu Akdeniz enerji güvenliği bu açıdan önem arz etmektedir. Bölgedeki enerji keşifleri , yeni keşfedilen kaynaklar ve tahmini rezervlerin ortaya çıkışıyla birlikte Doğu Akdeniz Bölgesi tarihten bugüne gelen önemine yeni bir boyut kazandırmıştır. Kıyıdaş ülkelerin bölgedeki rolü bu açıdan çok önemlidir. Bölgede var olan Türkiye, İsrail, Kıbrıs ve Mısır gibi Doğu Akdeniz'e sınırı olan ve enerji kaynaklarının bu bölgelerin münhasır ekonomik bölgelerinde bulunması bu devletlerin enerji görünümlerini değiştirmiştir. Bu devletlerin hem enerji güvenliğine hem de enerji politikalarına yönelmesini sağlamıştır. Bu nedenle Doğu Akdeniz'deki enerji güvenliği kavramı Türkiye, İsrail, Kıbrıs ve Mısır ülkelerinin enerji politikaları bağlamında irdelenecektir. Araştırmalar yapılırken literatür taraması yöntemine başvurulacak, kitaplardan, makalelerden ve internet kaynaklarından faydalanılacaktır.
Özet (Çeviri)
The increase in the world population is constantly increasing the need for energy. Increasing energy demand has led to the definition of energy security, and international relations have made it into the literature. Security definitions made only at the military dimension have entered the enlargement process, including the concept of energy security. For this reason, defining and recognizing energy security has primarily come from the definition of energy. Energy means that world wars, states are in conflict with each other and occupations are in accord with this, which makes it possible to maintain the quality of human life. Accordingly, the concept of energy is capable of using the roles of states in global politics. Energies have an active role in global economies. The climate of conflict between the energetic states has led them to turn towards energy security policies. It is defined as energy security, power to the country, reliability, timely access, clean and diversified resources, the use of domestic resources, and uninterrupted and quality energy. The identification of this energy security has been started to be used more recently by the coming of Eastern Mediterranean energy discoveries. Discussions on energy security; The fact that the Eastern Mediterranean Region has new energy discoveries has caused the face of the region's states and global actors to turn into this area. The subject of the dissertation; Eastern Mediterranean energy security is important in this respect. With the emergence of energy discoveries, newly explored resources and estimated reserves in the region, the East Mediterranean Region has given a new dimension to its historical significance. The role of the coastal states in the region is very important in this respect. The presence of energy resources in the exclusive economic zones of these regions, which bordered the eastern Mediterranean, such as Turkey, Israel, Cyprus and Egypt, which existed in the region, changed the energy patterns of these states. It has enabled these states to move towards energy security and energy policies. For this reason, the concept of energy security in the Eastern Mediterranean will be examined in the context of Turkey, Israel, Cyprus and Egypt. When researches are conducted, literature review will be done, books, articles and internet sources will benefit.