Sürdürülebilir ulaştırma ekseninde insan kaynağının yetiştirilmesi ve taksi 090 projesi
In the axis of sustainable transportation training of human resources and taxi 090 project
- Tez No: 524476
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TOPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Hızla küreselleşen dünya ile birlikte ulaştırma kişilerin, ürün hizmetlerin daha rahat bir şekilde dolaşması ülkeler içinde yeni faydalar sağlamaya başlamıştır, dünyanın yaşamış olduğu bu büyük ekonomik değişmedeki en önemli aktörlerden biri olan ve sürdürülebilir bir toplumun en önemli fiziksel yaşam kurumlarından ulaştırma; erişebilirliği ve diğer sektörlerin de gelişimine önemli katkılar sunar. Ticari, fiziksel ve sosyo-kültürel kalkınma üçleminde katalizör etkiye ve içinde bulunduğu ekonomiye yön verebilecek güce sahiptir. Sürüdürülebilir olmayan ulaştırma düzenleri bünyesinde trafik sıkışıklığının kök sebeplerine bağlı olarak problemin çözümünde ki en önemli etmen, endüstrinin ve sürücülerin; insan kaynağının eğitimine, yönelik kurumsallaşmasıdır. Trafik sıkışıklığının veya kazalarının aktif etmenleri; sürücü, taşıt yoğunluğu, tonaj, yol, taşıt sayısı, iklimsel değişikler, çalışma süreleri ve eğitim düzeyi gibi faktörlerdir. Ancak yapılan incelemeler sonucu çıktı alınan datalar sıkışıklığın ve trafik kazalarının yoğunlukla sürücü eksiklikleri ve hatalarından kaynaklandığını işaret etmektedir; kullanıcı hatalarının kök sebebi ise uygulama ve eğitim yetersizliği olarak gösterilmektedir. Bu eksikliği gidermek ve çalışmanın ana hedeflerinden biri olan trafik kazalarının da azaltılmasında; yüksek öğretim düzeyinde örneği olmayan, yeni bir eğitim programı dizaynı olarak“Ticari Araç İşletmeciliği Programı”,“Trafik Mühendisliği”ve“Ulaştırma Mimarlığı”bölümlerinin kurulması için tüm önemli bilgiler çalışma içinde detaylı olarak verilmiştir. Çalışmanın son kısmını kapsayan: Taksi 090 projesi ile ışık tutulan konular bünyesinde, yaklaşık iki asırdır hayatımızda olan araçların, gelişitirilen web tabanlı yazılımla insanların seyahat özgürlüklerini daha kaliteli ve konforlu kullanabilmeleri, zamandan ve ekonomiden tasarruf edebilmeleri, seyahat etmek istedikleri; kişileri, araçları, sürücüleri seçebilmeleri, fiyat ve performans açısından taşıma hizmeti almadan önce bilgi sahibi olabilmeleri ve tüm bu hizmetlerden yararlandıktan sonra aldıkları hizmetleri değerlendirip derecelendirebilmelerine imkân veren çok bileşenli sistemdir. Bu çalışmada Antalya'nın ulaştırma ile ilgili problemlerine bir çözüm sunma nihayetinde olan Taksi 090 projesi inşaa edilerek taksi çağırma servis modeli geliştirilmiştir. Taksi 090 Projesi Antalya Pilot Bölge Uygulaması ile düşük fiyat, yüksek konfor, emniyet ve kalite ile; şehirdeki trafik sıkışıklığını ve gereksiz işgal edilen park alanlarını azaltacak, yeni istihdam alanları açacaktır. **Ayrıca bu tez çalışması Akdeniz Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinasyon Birimi tarafından 14.948 TL ile desteklenmiştir. ID: 2194, PROJE KODU: SYL-2016-2194
Özet (Çeviri)
Together with a rapidly globalizing world; people, products and services have been moving to more comfortablitiy, providing new benefits for countries. One of the most significant participant in this great economic change that the world has lived is to transport a sustainable society from the most important physical life institutions; accessibility and development of all other sectors. It is a driving force in social, cultural and economic development, and the economy it is in has the power to give direction. According as the reasons of the traffic congestion within the non-sustainable transport schemes, the major factor in solving the problem is the drivers, and the sector; is the institutionalization of the training of human resources. Factors such as active variables of traffic congestion or accidents, driver, road, number of vehicles, vehicle intensity, tonnage, level of education. However, statistics show that the congestion and accidents predominantly result from driver errors; and the source of driver mistakes is shown as inadequate education and training. To correct this deficiency and reduction of traffic accidents, which is one of the main objectives of studying; All the important information for the establishment of the“Commercial Vehicle Management Program”,“Traffic Engineering”and“Transportation Architecture”sections as a new training program design with the example of higher education level are given in detail in the study. With the project of taxi 090, the vehicles in our life that we have been living in for about two centuries are able to use their travel freedoms with better quality and comfort with developed web-based software, save time and money, It is a multi-component system that allows people to make their own choices, vehicles, drivers, price and performance before they can receive transportation services, and to evaluate and rate the services they receive after using all these services. In this study, a Taxi 090 project, which is the final solution to Antalya's transportation problems, was developed and a taxi calling service model also. Taxi 090 Project Antalya Pilot Zone Application with low price, high comfort, safety and quality; Reduce traffic congestion in the city and unnecessarily occupied parking spaces, and open new employment areas. ** In addition, this study was supported by Akdeniz University Scientific Research Projects Coordination Unit with 14.948 TL. ID: 2194, PROJECT CODE: SYL-2016-2194