Türk inşaat sektörü ve Türk inşaat sektörünün ülke ekonomisine etkileri
Turkish construction sector and the effects of the Turkish construction sector on the national economy
  1. Tez No: 524481
  2. Yazar: MURAT CELAL ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Türk inşaat sektörünün kronolojisine bakıldığında, cumhuriyetin ilk yıllarında inşaat malzemelerinin neredeyse tamamı yurtdışından getirilmekte ve çalışan nitelikli mühendis ve mimarlar yabancılardan oluşmaktaydı. Daha sonra kırsal kesimlerden kentlere göçün başladığı 60'lı yıllardan itibaren konut sektörünün önderliğinde inşaat sektörü önemli gelişmeler göstermeye başlamıştır. Özellikle, 1984 yılından itibaren TOKİ'nin de kurulmasıyla Türk inşaat sektörü konut sektöründe büyük gelişmeler göstermiştir. Gelişme sürecinde olan ülkemizde; hızlı nüfus artışı ve kentleşme sebebiyle inşaat sektörü, yatırım ve destek programları ile gelişmekte ve büyümektedir. Bu gelişmeler kamu harcamalarında artışa neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası açıklamalarına göre konut sektörünün Gayri Safi Yurtiçi Hasıla içerisindeki yeri 1998 yılında %7,5, 2008 yılında ise %16 oranında gerçekleşmiştir Söz konusu bu durum, bu sektörün ekonomi açısından oldukça önemli bir yeri olduğunun göstergesidir. Neredeyse tamamı konut inşaatlarından meydana gelen inşaat sektörü, katma değer ve istihdam yaratma özelliği açısından ülkemizde tarım sektöründen sonra ikinci büyük sektördür. Ayrıca kendisine bağlı birçok alt sektörü harekete geçirmesi açısından lokomotif bir sektördür. Sektörün bu özelliği nedeniyle ekonomik buhran ve dalgalanma sürecine giren birçok dünya ülkesinde ilk olarak inşaat sektörü canlandırılarak ekonomik kalkınmanın hızlandırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada Türk inşaat sektörü ve Türk ekonomisi üzerindeki etkileri incelenmiş olup, ADF birim kök testi, ARDL testi ve Eş Bütünleşme analizinden faydalanılarak ampirik çalışma gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucu inşaat sektörünün ekonomi üzerindeki etkisi uzun dönemde sınırlı iken, kısa dönemde ekonomi üzerinde pozitif etkiye sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
When look at the chronology of the Turkish construction sector, almost all of the construction materials were brought from abroad in the early years of the republic. The qulified architects and engineers working were also foreigners. After the 60 years of immigration from rural areas to cities, under the leadership of the housing sector, the construction sector has begun to show significant improvements. Especially, with the establishment of TOKI (Mass Residence Administration) in 1984 the Turkish construction sector has shown great improvements in the housing sector. In the process of development in our country, the construction sector is developing and growing through investment and support programs due to rapid population growth and urbanization. According to descriptions of the Central Bank of Republic of Turkey, the share of the Turkish housing sector in the Gross Domestic Product(GDP) reached 16% in 2008, while it was %7,5 in 1998. This is an indication that the housing sector has a significant share in macroeconomics. The construction sector which is composed of about 80% of housing contruction, is the second largest sector after the agricultural sector in terms of value added and employment creation. It is also a locomotive sector in terms of putting may subsector attached to it into action. Due to this feature of the sector the first aim was to accelerate the economic development by reviving the construction sector in many world countries that are in the process of economic upheaval and fluctuation. In this study, the effects of Turkish construction sector and Turkish economy are examined and empirical study was performed using the ADF unit root test, ARDL test and Cointegration analysis. The result of the analyzes, the impact of the construction sector on the economy is limited in the long term. It has been observed that it has a positive effect on the economy in the short term.