Üniversite öğrencilerinin serbest zaman faaliyet doyumu ile okul bağlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
An an examination of the relationship between university students' satisfaction of the leisure time activity and school engagement
  1. Tez No: 524480
  2. Yazar: İBRAHİM ALPER GEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU İÇİGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada serbest zaman faaliyetleri ile okul bağlılığına ilişkin kavramsal bilgilere yer verilerek yükseköğretim öğrencilerinin serbest zaman faaliyetlerine ilişkin algıları tespit edilmiş ve bu algıların öğrencilerin okul bağlılıkları ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Serbest zaman doyumunun okul bağlılığı ile ilişkisi belirlenmiş ve bu ilişkinin düzeyi hesaplanmıştır. Serbest zaman faaliyetleri ile okul bağlılığının demografik özellikler ile ilişki analizleri yapılmıştır. Çalışmada öncelikle konuyla ilgili araştırma yapılmış sonra Türkçe kaynaklar incelenmiş, yabancı kaynakların çevirileri tamamlanmıştır. Bu çalışmanın temel amacı, yükseköğretim öğrencilerinin serbest zaman faaliyet doyumlarının okul bağlılığı ile ilişkisini belirleyebilmektir. Bu amaç doğrultusunda üç ana bölüm altında toplanan çalışmanın birinci bölümünde yazın taraması sonucu elde edilen bilgiler ışığında zaman ve serbest zaman kavramının tanımı, özellikleri ve çeşitlerine yer verilmiştir. Yine yazın taramasına dayalı olarak oluşturulan ikinci bölümde ise okul bağlılığı ile ilgili kavramlara yer verilmiştir. Çalışmanın uygulama kısmını oluşturan üçüncü bölümde ise Zonguldak Meslek Yüksekokulunda öğrenim gören önlisans öğrencileri üzerinde gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına yer verilmiştir. Yapılan analizler sonucunda öğrencilerin demografik verileri ve katıldıkları serbest zaman faaliyetleri tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan kanonik korelasyon analizi sonucunda serbest zaman faaliyet doyumunun okul bağlılığı ile olan ilişkilerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the university students' perceptions of leisure time activities have been identified by including some conceptual information about leisure time activities and school engagement. This research investigated how these perceptions affect school engagement of the students. The relationship between leisure time satisfaction and school engagement has been determined and the level of this relationship has been scaled. Analyses of the relationship between leisure time activities and democratic characteristics of school engagement have been carried out. In the study, primarily an investigation about the subject has been made, then Turkish sources have been examined and the translations of foreign sources have been completed. The fundamental aim of this study was to determine the effect of leisure time activity satisfaction on school engagement of university students. The study consists of three main sections for this aim. The first section of the study includes the descriptions, the properties, and the types of the concept of time and leisure time which is based on a review of relevant literature. The second section of the study which is also based on literature review includes the concepts related to school engagement. The third section of the study which constitutes the application part includes the results of the questionnaires which have been administered to university students at Zonguldak Vocational School. The results of data analyses yielded information on the demographics of the students and the leisure time activities they participated in have been determined. In addition, as a result of the analysis of the canonical correlation, it is concluded that the leisure time activity satisfaction affects school engagement.