Cezayir İç Savaşında Fransa'nın etkisi (1992-2002)
The effect of France during the Algerian Civil War (1992-2002)
- Tez No: 524486
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAVAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Sömürgecilik Afrika'nın tarihinde son derece önemli ve etkin bir yere sahiptir. Özellikle İngiltere ve Fransa'nın sömürgecilik sistemi, Afrika'ya ciddi zararlar vermiştir. İki ülke Afrika'yı terk etme konusunda istek sahibi olmamışlar, uzun yıllar boyunca Afrika kaynaklarından beslenmişlerdir. Fransa bu konuda daha saldırgan bir tavır sergilemiştir. Bu konunun da en canlı örneği Fransa'nın Cezayir üzerindeki çıkarlarıdır. 1962'de Cezayir bağımsızlığını kazandıktan sonra da Fransa'nın bu ülke üzerindeki baskısı sürmüştür. İç savaşta bu baskı daha da kanlı bir şekilde devam etmiştir. Son derece karmaşık ve anlaşılması zor bir yapısı olan Cezayir iç savaşının tırmandırıcı etkisini Fransa yaratmıştır. Süreç içerisinde ortaya çıkan kanlı terör örgütlerinin varlığı ve saldırıları, Fransa destekli olarak gerçekleşmiştir. Sürecin tek kaybedeni ise Cezayir'in masum halkı olmuştur. Bu tez çalışması, Cezayir iç savaşı ile birlikte onun üzerindeki Fransız etkisini farklı açılardan incelemektedir. Çalışmanın birinci bölümünde Cezayir iç savaşı öncesinde ülkenin genel görünümü ele alınmaktadır. İkinci bölümde iç savaş süreci ve savaşın tarafları incelenmektedir. Son bölümde ise Fransa'nın bu süreçteki rolüne değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Colonialism has an extremely important and a efficient place in Africa's history. In particular, the colonialist systems of Britain and France harmed Africa seriously. Both countries were not in any intention to leave Africa and over the years they were fed by African resources. France followed a more aggressive attitude on this issue. The most alive example of this issue is France's interests on Algeria. In 1962, after Algeria gained its independence, France continued its pressure on this country. During the Algerian civil war, that pressure had continued gorily. France created the triggering effect of Algerian civil war, which had an extremely complicated and abstruse structure. In this process, the presence of terrorist organizations and their attacks were organized with the support of France. The only loser of process became the innocent people of Algeria. This study of thesis examines the Algerian civil war with French effect on it from different angles. In the first chapter of study, the general view of country right before the civil war is handled. In the second chapter, the civil war process and the parties of war is examined. In the last chapter, the role of France in this process is touched upon.