Sömürgecilikten iç savaşa Cezayir'de devlet inşası ve İslamcılık
State-building and Islamism in Algeria from colonialism to civil war
  1. Tez No: 984554
  2. Yazar: TUĞBA YÜRÜK EKŞİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELEK M. FIRAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, Siyasal Bilimler, History, International Relations, Political Science
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Cezayir'de 2019'da Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika'nın istifasına neden olan barışçıl eylemlerde İslamcı hareketlerin geri planda kalışı, 1990'lar boyunca süren iç savaşın bir sonucu olarak yorumlanmaktadır. İslamcı gruplar ve devlet güçleri arasında gerçekleşen iç savaşı ele alan çalışmalar, radikalizmi doğrudan İslam'ın bir sonucu kabul eden kültüralist yaklaşım ile siyasi aktörler arası ilişkilere odaklanan kısa-vadeli yaklaşım arasında çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada İslamcılık, jeokültürdeki dönüşümlere paralel olarak sırasıyla rasyonalist, devletçi ve kimliğe dayalı bir nitelik kazanan bir çevre ideolojisi olarak ele alınmıştır. Bu çerçeve ile İslamcılığın yükselişini sağlayan sistemik etkenler göz önünde bulundurulurken, Cezayir'i benzerlerinden ayıran yerel koşullar bütüncül bir tarih anlayışı ile değerlendirilmektedir. Cezayir siyasetindeki süreklilik ve kırılmalar İslam, sosyalizm ve Arap milliyetçiliği kavramlarının izi sürülerek tespit edilmekte ve Fransa'nın Cezayir'de izlediği yerleşimci sömürgeci politikasının yarattığı ikili toplumun, rantçı devlet tarafından sürdürüldüğü, bu durumun iç savaşı doğuran koşulları yarattığı savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Islamists' secondary position in Algerian peaceful protests that caused Abdelaziz Bouteflika's resignation in 2019 is considered a consequence of the civil war that took place in the 1990s. Studies concerning the civil war fought between Islamist groups and state forces range between the culturalist approaches that assume radicalism as a direct outcome of Islam and the short-term perspectives that focus on the relations between political actors. In this study, Islamism is examined as a peripheral ideology that took the form of rationalist, statist, and identity-based by the transformations within the geoculture. The local conditions that differentiate Algeria from its counterparts are examined with an integrated historical approach while the given framework identifies the systemic causes that ensure the rise of Islamism. The continuities and changes in Algerian politics are determined by tracing back the concepts of Islam, Arab nationalism, and socialism and it is claimed that the dual society created as a consequence of France's settler colonialist policy is preserved by the rentier state in Algeria after independence and engendered the conditions that led to the civil war.