Öz yeterlilik ve belirsizlik algılarının mesleki tercihler üzerindeki etkisi
Effects of self-sufficiency and uncertainty perceptions on occupational preferences
  1. Tez No: 524512
  2. Yazar: NERGİZ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP BENLİGİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Meslek seçimi bireylerin yaşamlarını her yönden etkileyen önemli bir karardır. Bireylerin meslek seçimleri sırasında yetenekleri, ilgileri, mesleki değerleri, sosyo-demografik özellikleri, cinsiyetleri, psikolojik ihtiyaçları, aile ilişkileri, kişilik ve fiziksel özellikleri, seçenekler arasında yer alan mesleklerin özellikleri, rol-modeller, kariyer fırsatları, şans ve rastlantısal durumlar vb. gibi birçok faktör rol oynar. Ayrıca bu süreçte bireylerin öz yeterlilik ve belirsizlik algıları da oldukça önemlidir. Bireylerin meslek seçimlerini doğru biçimde yapabilmeleri için öz yeterlilik algı düzeylerinin yüksek, belirsizlik algı düzeylerinin düşük olmasına bağlıdır. Bu araştırmanın amacı, bireylerin mesleki alanlarını belirlerken öz-yeterlilik ve belirsizlik algılarının hangi ölçüde etkili olduğunu ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda 263 Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü son sınıf işletme öğrencisine yüz yüze ve e-mail aracılığıyla anket uygulanmıştır. Araştırmanın betimsel istatistikleri ve değişkenler arası ilişkiler SPSS 20.00 programıyla analiz edilmiş; ölçeklerin doğrulayıcı faktör analizleri AMOS 22.00 programıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma sonucunda son sınıf öğrencilerinin öz yeterlilik ve belirsizlik algı düzeylerinin yüksek olduğu; ancak öz yeterlilik ve belirsizlik algıları ile meslek tercihleri arasında bir ilişkinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Choosing a profession is an important decision that affects the lives of individuals in every way. Many factors such as talents, interests, professional values, socio-demographic features, gender, psychological needs, family relations, personality and physical qualities, features of the jobs taken into consideration, role-models, career opportunities, luck and coincidental situations etc. play a part while making this decision. In addition, self-sufficiency and uncertainty perceptions of individuals are also very important in this process. In order to make their decisions in the right way, individuals need to have a high level of self-sufficiency perception and a low level of uncertainty perception. The aim of this research is to demonstrate the extent to which perceptions of self-sufficiency and uncertainty are influential in determining the professional areas of individuals. For this purpose, a survey was applied to 263 Anadolu University Faculty of Economics and Administrative Sciences, Department of Business Administration senior students by using face to face interactions and e-mail. Descriptive statistics of the study and inter-variable relations were analyzed with SPSS 20.00 program; confirmatory factor analyzes of the scales were performed with the AMOS 22.00 program. As a result of this study, it is observed that the perception level of self-sufficiency and uncertainty of senior students was high; but there is no connection between self-sufficiency and uncertainty perceptions and occupational preferences.