Integration of logistics to Industry 4.0: A logistics firm case
Endüstri 4.0'ın lojistik sektörüne entegrasyonu: Lojistik firması örneği
- Tez No: 524548
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BANU DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Endüstri 4.0 köklerini bir buluş yerine yeni bir inisiyatiften alan yeni sanayi devrimidir. Endüstri 4.0, iş dünyasının her alanında teknolojinin kullanımını ve teknolojik gelişmelerin kullanımını geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu nedenle her sektörde beklendiği gibi lojistik sektöründe değişiklikler beklenmektedir. Lojistik, müşteri ihtiyaçlarını ve isteklerini yerine getirmek için sadece içsel faktörlerden değil, dışsal faktörlerden de etkilenen bir sektördür. Endüstri 4.0'ın artan etkilerini dikkate alındığında konuyla ilgili çalışmaların önem kazandığı görülmektir. İşbu çalışmanın temel amacı, Endüstri 4.0'ın lojistik sektörüne etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da bir lojistik firması ile bir vaka çalışması yapılmıştır. Şirket yöneticileri ve çalışanları ile derinlemesine görüşmeler, odak grup çalışması ve doküman analizleri yapılarak veri toplanmıştır. Bulgular, Endüstri 4.0'ın lojistik alanındaki uygulamalarını, uygulama süreçlerini, uygulamaların önündeki engelleri ve geliştirilebilecek alanları ortaya koymaktadır. Firmanın sektördeki durumu analiz edilerek, eksiklikleri ve avantajlı olduğu alanlar ortaya konulmuştur. Firmanın sorun yaşadığı alanlar tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuş ve Endüstri 4.0 uygulamaları yapmak isteyen firmalara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 is the new industrial revolution and it takes its roots from a new initiative instead of an invention. Industry 4.0 aims to improve usage areas of technology in every aspect of business and benefits from the technological improvements. Therefore, like other sectors, changes in logistics sector are also expected. Logistics is a sector that is not only effected by internal factors but also external factors in order to comply with the customer needs and wants. Considering the increasing effects of Industry 4.0, the studies about the topic rise in importance. Hereby, the main objective of this study is to examine the effects of Industry 4.0 on logistics. In according with this purpose, a single case study on a logistics company in Istanbul is conducted. Data is collected via in-depth interviews and document analysis. Findings reveal the applications of Industry 4.0 in the field of logistics, the implementation processes, the obstacles in front of the applications and the fields that can be developed. By analysing the firm's situation in the sector, deficiencies and advantageous areas are determined. Fields where the company had problems were identified and recommendations are presented and suggestions are made to the logistics firms which want to implement the applications of Industry 4.0.