Biyopolimer esaslı doku iskelesi sistemleri ve biyouyumluluklarının ve biyodegradasyonlarının araştırılması
Biopolymer based macro scaffold systems and investigation biocompatibilities and biodegradations
- Tez No: 524550
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN AKGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çeşitli doku ve organlara uyum ve tedavi özellikleri gösterecek ve aynı zamanda doku destek materyali olarak kullanılabilen polimer esaslı biyomateryaller üzerinde yapılan çalışmalar giderek artmaktadır. Sunulan bu çalışmada ise elde edilen biyomateryallerin doku uyumluluğunun kompozit sentezinde kullanılan biyopolimerler aracılığıyla arttırılabilmesi mümkün müdür, tedavi amaçlı kullanılabilir mi ve aynı zamanda bozunarak vücuttan atılabilir mi sorularının cevabını araştırmak üzere, %30 oranında poli (etilen glikol) diakrilat (PEG-DA) ve %70 oranında tampon ortamında %0,5 ağırlık/hacim (w/v) albümin, jelatin ve dekstran biyopolimerleri kullanılarak biyokompozit doku iskeleleri elde edilmiştir. Öncelikle FTIR ve SEM analizleri gerçekleştirilerek biyopolimerlerin yapıya katıldıkları belirlemiştir. Bu karakterizasyonlara ek olarak şişme, salım, biyobozunurluk ve sitotoksisite analizleri gerçekleştirilmiştir. Şişme analizleri ile %15-25 arasında elde edilen sonuçlarına rağmen %90-95 değerlerine ulaşabilen gentamisinin salım değerleri elde edilmiştir. Biyobozunurluk analizleri 37C, pH 7.4'de gerçekleştirilerek 3 aya varan sürelerde yaklaşık %70 oranında bozunma verileri elde edilmiştir ve bozunma süreci devam etmektedir. Yapının biyouyumluluğunun araştırılması için doğrudan temas testi yöntemi kullanılarak hücre sayımı yapılmıştır. Sonuçta sentezlenmiş materyallerin hepsi aynı sonucu vermemekle birlikte bazılarında yeterli uyumluluk gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies about polymer based biomaterials which is biocompatible to various tissue and organs, supportive materials of tissue and therapeutic effects on target tissue, are gradually increased. In these study, biocomposite tissue scaffolds are synthesized with 30% poly (ethylen glycol) diacrylate and 70% buffer included 0,5% (w/v) albumin, gelatin, dextran; to investigate of some questions: possibility of increasing biocompatibility of biomaterials with integrating biopolymers as composites, is it suitable using this material as therapeutic device which decompose and eliminate from the metabolism. Characterizations show that biopolymers can differentiate the structural properties. First of all, it's obtained integration of biopolymers to the scaffolds by FTIR and SEM analyses. Beside these characterization analyses, swelling, drug release, biodegradation and biocompatibility analyses are carried out. Although 15-25% swelling values, release of gentamisin results are reached up to 90-95%. Biodegradation analyses carried out at 37C, pH 7.4. Degradation ratios are 70% for 3 months and the degradation process still continue. To investigate of biocompatibility of biocomposite scaffolds, direct test method is used. While there is different results for every material, some types of materials show enough biocompatibility to work with in the future.