Üniversitelerin giyim, hazır giyim, moda ve konfeksiyon bölümü mezunlarının hazır giyim işletmelerindeki yeterliliğine ilişkin işletme yöneticilerinin görüşleri üzerine bir araştırma
- Tez No: 52456
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLCAN GÖNENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Üniversitelerin Giyim -Hazır Giyim- Moda Konfeksiyon Bölümü Mezunlarının, Hazır Giyim İşletmelerindeki Yeterliliğine İlişkin İşletme Yöneticilerinin Görüşleri Üzerine Bir Araştırma başlığı altında işletmelerde çalışan personel durumları, personel seçimi, eğitim faaliyetleri, üniversite mezunlarının üretimdeki durumu, yöneticilerin görüşleri ve üniversite sanayi işbirliğinin değerlendirilmesine çalışılmıştır. Birinci bölümde genel olarak hazır giyim sektörü ve mesleki eğitim hakkında bilgi verilerek çalışma konusunun sektör açısından önemi vurgulanmıştır. İkinci bölümde kavramsal çerçeve ve literatür incelenerek konu ile ilgili bilgiler aktarılmış; ayrıca çalışmayla ilgili araştırmalara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde kullanılan materyal ve materyalin değerlendirme şekli olan yöntem hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise anket sonucu elde edilen bulgular hem kendi içerisinde hem de eldeki literatürle ilişki kurularak tartışılmış ve bir sonuca ulaşılmaya çalışılmıştır. Beşinci bölümde araştırmadan elde edilen bilgiler doğrultusunda bir sonuca varılmış ve sonuçlara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT İn this study, of the graduates of the departments of clothing, garment and moda (fashion) garment, in the garment plants concerning their proficiencies, in the research about the idea of the plant administrators, the conditions of the staff, the choosing of the personnel, educational activities, the situations of the graduates, the opinion of the managers and university- industry relationship has been tried to evaluate. In the first section, by giving information about garment industry and professional education, the topic of the study concerning the sector has been emphasised. In the second section, theoretical frame and the literature has been generally mentioned and the bibliography of the study has been given. In the third section, the method of the research has been determined. In the forth section, the results of the research have been discussed in the relation with the findings of the study and the literature, and have been tried to reach a conclusion. In the last section, the conclusions and the suggestions has taken places. It has come to a conclusion with regarding to the discoverings from the exploration with regarding to the result has given some recommends.