Mersin ilinin turizm arz-talep potansiyeli ve turizm sorunları
- Tez No: 52455
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SAİT EVLİYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, Mersin ilinin Antalya ili ile aynı coğrafî bölge ve iklim kuşağında yer almasına karşın, Antalya ilinin turizmde çok başarılı bir konuma gel diği, ancak Mersin ilinin turizm sektöründe başarılı olmamasının sebeplerini bütün ayrıntıları ile incelemektir. Yapılan araştırmada bölgedeki turizm işletme belgeli tesisler incelenerek anket uygulanmıştır. Turizm Bakanlığı'nın Konaklama istatistikleri Bültenlerinin verileri, doğrusal regrasyon yöntemi uygulanarak, tablolar halinde değerlendirilmiştir. Mersin bölgesindeki turistik arz ve talep potansiyeli bütün yönleri ile ele alınıp incelenmiş tir. Bulgular neticesinde ortaya çıkan bu sorunlar giderildiği takdirde, doğrusal regrasyon yöntemine göre, her yıl konaklama ve geceleme yapan turist sayısının kü çümsenemeyeceği rakamlarla ifade edilmiştir. Bulgular neticesinde ortaya çıkan sorunlar için çözüm önerileri bölümünde bu konuda neler yapılabileceği maddeler halinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The aim of this research is to display in details the fact that although both An talya and Mersin are taking place in the same geographic region and have the same weather conditions, the progress of Antalya in the tourism sector is more achieved and rapid than Mersin. In this research the establishments that have tourism certificates in this region are analyzed by Special enquiries. Also the datums of the statistics of the Tourism Administration are estimated in this research, by using the Simple Linear Regression Analyze technique. The potansial touristic Submit and demand in the Mersin region are also analyzed in this research. According to the resulting datums which are occured as a result of Simple Li near Regression Analyze, it is understood that if these problems are recovered there would be a great rise seen in the number of the touristic accommodations. The possible suggestions in order to improve the results of this Statistics are pointed out in the result and suggestions part of the thesis.