Beden eğitimi öğretmenlerinin kişilik özellikleri ile tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between personal characteristics and teaching methods of physical education teachers
- Tez No: 524586
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİNAN BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Yapılan bu çalışmanın amacı, Beden Eğitimi Öğretmenlerinin Kişilik Özellikleri İle Tercih Ettikleri Öğretim Yöntemleri Arasındaki İlişkiyi belirlemektir. Tarama modeli ve Nicelçalışma modeline uygun olarak düzenlenen araştırmada aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır: 1. Beden eğitimi öğretmenlerinin psikotizm kişilik özelliği ile tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 2. Beden eğitimi öğretmenlerinin nörotisizm kişilik özelliği ile tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 3. Beden eğitimi öğretmenlerinin dışadönük kişilik özelliği ile tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 4. Beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyetlerine göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 5. Beden eğitimi öğretmenlerinin yaşları ile kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 6. Beden eğitimi öğretmenlerinin meslek yıllarına göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 7. Beden eğitimi öğretmenlerinin mezun olduğu bölüme göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 8. Beden eğitimi öğretmenlerinin pedagojik formasyon eğitimi alma durumuna göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 9. Beden eğitimi öğretmenlerinin çalıştıkları okul türüne göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 10. Beden eğitimi öğretmenlerinin cinsiyetlerine göre tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 11. Beden eğitimi öğretmenlerinin yaşlarına göre tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 12. Beden eğitimi öğretmenlerinin meslek yıllarına göre tercih ettikleri öğretim yöntemleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 13. Beden eğitimi öğretmenlerinin mezun olduğu bölüme göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 14. Beden eğitimi öğretmenlerinin pedagojik formasyon eğitimi alma durumuna göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? 15. Beden eğitimi öğretmenlerinin çalıştıkları okul türüne göre kişilik özellikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır? Araştırmanın evreni İstanbul ilindeki bütün Ortaokul (5-8.sınıf) Beden Eğitimi Öğretmenlerini kapsamaktadır. Örneklemini ise, çalışmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden İstanbul ilinde bulunan sekiz ilçeden (Çekmeköy, Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir, Avcılar, Göktürk, Büyükçekmece, Küçükçekmece ) 2017-2018 eğitim-öğretim yılında ortaokullarda (5-8.sınıf) beden eğitimi öğretmenliği yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan ölçekler, Eysenck Kişilik Envanteri ve öğretmenlerin öğretim yöntemlerini belirlemek için araştırmacı tarafından geliştirilen anket kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerle ilgili yapılan analizlerin çözümlenmesinde SPSS 20 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal bir dağılıma sahip olup olmadığını öğrenmek için Çarpıklık ve Basıklık (Skewness & Kurtosis) testi uygulanmıştır. Veriler, normal bir dağılıma sahip olduğu belirlenmiştir. Verilerin analizinde; frekans analizi, tanımlayıcı istatistik analizi, bağımsız örneklem t testi ve öğretim yöntemleri ile bağımsız değişkenler arasında çapraz tablolar oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular şunlardır: Beden eğitimi öğretmenlerinin genel olarak alıştırma ve eşli çalışma yöntemlerini tercih ettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the relationship between the teaching methods of physical education teachers and their preference with personality traits. The survey, which was organized in accordance with the screening model and the Quantitative study model, was answering the following questions: 1. Is there a meaningful difference between the psychotic personality characteristics of the physical education teachers and the teaching methods they prefer? 2. Is there a meaningful difference between the neurotic personality traits of the physical education teachers and the teaching methods they prefer? 3. Is there a meaningful difference between the extroverted personality traits of the physical education teachers and the teaching methods they prefer? 4. Is there a meaningful difference between personality traits according to gender of physical education teachers? 5. Is there a meaningful difference between physical education teachers' age and personality traits? 6. Is there a meaningful difference between personality traits according to occupational years of physical education teachers? 7. Is there a meaningful difference between personality traits of physical education teachers according to their graduation? 8. Is there a meaningful difference between the personality traits of the physical education teachers according to their pedagogical formation education? 9. Is there a meaningful difference between personality traits of physical education teachers according to their school type? 10. Is there a meaningful difference between the teaching methods that physical education teachers choose according to their genders? 11. Is there a meaningful difference between teaching methods that physical education teachers choose according to their age? 12. Is there a meaningful difference between the teaching methods that physical education teachers choose according to their profession years? 13. Is there a meaningful difference between personality traits according to the division of physical education teachers? The universe of the study covers all middle school (5-8th grade) physical education teachers in Istanbul province. The sample is taken from the eight provinces (Çekmeköy, Kadıköy, Ümraniye, Ataşehir, Avcılar, Göktürk, Büyükçekmece, Küçükçekmece) in İstanbul province who voluntarily participate in the study and who are teaching physical education at middle schools (5-8th grade) in the academic year of 2017-2018 physical education teachers. Scales used in the research, Eysenck Personality Inventory and the questionnaire developed by the researcher to determine the teaching methods of the teachers were used. SPSS 20 package program was used in analyzing the data obtained from the research. The Skewness & Kurtosis test was applied to find out if the data had a normal distribution. The data were determined to have a normal distribution. In the analysis of the data; frequency analysis, descriptive statistical analysis, independent sample t test and teaching methods and cross tabulation between independent variables. Findings obtained from the research were as follows: Physical education teachers were generally preferred to exercise and cooperative working methods.