Bir para politikası kanalı olarak uluslararası kredi kanalı
International credit channel as a monetary policy channel
- Tez No: 524594
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZLEM DURGUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 251
Özet
Para politikası kararlarındaki değişikliklerin reel etkileri ve nominal yansımaları yani ulusal hâsıla ile enflasyon gibi parametrelere olan etkileri çeşitli aktarım kanalları üzerinden gerçekleşmektedir. Para politikası kararlarının etkileri faiz, varlık fiyatları, beklentiler ve kredi kanalı olmak üzere başlıca dört kanaldan ekonomiye yansımaktadır. Bu aktarım kanallarından biri olan uluslararası kredi kanalı güçlü bir ülkenin, örneğin ABD, merkez bankasının uygulamış olduğu bir para politikası kararının, örneğin gecelik faiz değişikliğinin, diğer ülkelerdeki gecelik faizler üzerinden kredi sistemini ve kredi miktarını nasıl etkilediğini inceleyen bir kanaldır. Bu çalışmada, adı geçen aktarım kanalları açıklanarak, kredi kanalının işleyişini etkileyen temel parametreler E7 ülke grubu bağlamında incelenmektedir. Çalışmanın amacı, ABD merkez bankasının 2008 sonrası değişen yeni politika karması ya da yeni politika stratejisi ile gelişmekte olan ülkeler açısından, banka kredi kanalını analiz etmek ve ABD'nin finansal baskısını ele alan para politikası sonuçlarını araştırmaktır. Bu anlamda, uluslararası kredi kanalının işleyişi, panel veri yöntemi ile Vektör Otoregresyon (VAR) analizi ile 2008:01–2017:09 dönemi için test edilmektedir. ABD finansal baskısını göz önüne alan (VIX etkisinin dâhil edildiği) kısa vadeli faiz oranları ile yapılan analiz bulgularına göre, E7 ülke grubu için banka kredi kanalının farklı bir mekanizma üzerinden etkin şekilde çalıştığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The real effects and nominal repercussions of changes in monetary policy decisions (ie, the effects of parameters such as national output and inflation) take place through various transmission channels. The effects of monetary policy decisions are reflected in the economy from the four main channels; interest rate channel, asset price channel, expectant channel and credit channel. One of these transfer channels is the international credit channel; is a channel that examines how a monetary policy decision (eg, overnight interest rate change) imposed by the central bank of a powerful country (eg, the US) affects the credit system and the amount of credit over overnight interest rates in other countries. In this study, the mentioned transfer channels are explained and the basic parameters affecting the operation of the credit channel are examined in the context of E7 country group. The purpose of the study is to analyze the bank lending channel of the US central bank in terms of the new policy mix or the new policy strategy and the emerging economies in 2008, and to investigate the monetary policy outcomes that deal with the US financial pressure. In this sense, the functioning of the international credit channel is tested for the period 2008: 01-2017: 09 with the panel data method and the Vector Autoregression (VAR) analysis. According to the findings of the analysis made with short term interest rates taking into account the US financial pressure (including the VIX effect), the bank lending channel for the E7 country group has been achieved to work effectively through a different mechanism.