The adoption and influences of big data in tourism industry in Turkey
Büyük verinin Türkiye'de turizm sektöründe kullanımı ve turizm sektörüne etkileri
  1. Tez No: 524670
  2. Yazar: MERVE KÜÇÜKBATIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM BOZDAĞ BUCAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İletişim Bilimleri, İşletme, Tourism, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzün büyük veriyle ilgili yaygın inancı, her sanayinin veri odaklı kanıtlarla daha verimli hale geleceğini söylüyor. Turizm endüstrisi, bilgi üzerinde gelişen endüstrilerden biridir. Turizm endüstrisinde büyük verinin kullanımıyla birlikte, öngörülü modelleme analizi ve anahtar bilgiler sunma konusunda kuruluşlara yardımcı olabilecek birtakım fırsatlar ortaya çıkmaktadır. Bu bilgiler, işletmelere tüm sektörün daha bütünsel bir görünümünü sağlayabilir ve bununla birlikte müşterilerin ihtiyaç ve tercihlerine odaklanmış ve duyarlı bir yaklaşımla müşterilerle çok daha gelişmiş ilişkiler kurma fırsatı verebilir. Öngörülü analitik, işletmelere gelecekte neler olabileceğini tahmin etmede, farklı sonuçların temel nedenlerini kavramada ve dolayısıyla farklı içgörüleri gelecek tahmini için ilişkilendirmede yardımcı olabilir. Bununla birlikte, daha fazla fırsat kazanmanın yolu, yalnızca büyük veri ile ilgili teknolojilerin kullanımıyla değil aynı zamanda veri ekibinin uzmanlığıyla da ilgilidir.
Özet (Çeviri)
Today's common belief on big data says all sorts of industries will become much more efficient through the data-driven evidence. The tourism industry is one of those industries which thrive on information. Together with the adoption of big data in tourism industry, there is a number of opportunities arising which might help organizations in providing predictive modelling analysis and key insights. These insights can provide businesses with more integrated view of the whole industry and accordingly much more enhanced relationship with customers through a focused and responsive approach to customers' needs and preferences. This study concludes that predictive analytics can help businesses in anticipating what is likely to happen in the future, and comprehend the fundamental causes of different results, and thus correlate different insights for future forecasting. However, the way of gaining more opportunities is not only related with putting the technologies related with big data into use, but also related with the expertise of the personnel/data team.