Factors leading to organizational adoption of data science and advanced analytics technologies
Veri bilimi ve ileri analitik teknolojilerinin kullanımına etki eden organizasyonel faktörler
- Tez No: 758101
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA HAYRİ TONGARLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu araştırmanın amacı, Veri Bilimi ve İleri Analiz Teknolojileri (VBİAT) nin organizasyonlar tarafından benimsenmesine etki eden faktörleri önermek ve bu faktörlerin etkisini veriye dayalı olarak test etmektir. Çalışmamız için öncelikle Teknoloji-Organizasyon-Çevre (TOÇ) çerçeve çalışmasından yararlanarak ve mevcut literatürdeki doğrulanmış ölçekleri uyarlayarak bir anket aracı geliştirdik. Daha sonra 140 katılımcıdan veri toplayarak, teknolojik, örgütsel ve çevresel faktörlerin VBİAT benimseme niyetine kolaylaştırıcı etkisi ile veriye dayalı karar verme sürecinin ve iç uzmanlık eksikliğinin bu teknolojilerin gerçek kullanımına etkisini veri dayalı olarak PLS-SEM yöntemi ile test ettik. Sonuçlarımız, çevresel faktörlerin, yani rekabet baskısının ve dış uzmanlığa erişimin, VBİAT benimsenmesinde önemli bir rol oynadığını, ancak teknolojik faktörlerin etkisini gösteren bir kanıt bulamadığımızı göstermektedir. İş birimleri katılımcılarının sonuçlarına göre veri odaklı karar verme eğiliminin olmaması gerçek kullanımı engellerken, iç uzmanlık eksikliği ise teknoloji birimleri katılımcılarının sonuçlarına göre benimsenme niyetinin gerçek kullanıma etkisini modere etmektedir. Büyük verinin kavramının ortaya çıkması ve büyük veriden değer çıkarmaya izin veren Veri Bilimi ve İleri Analitik Teknolojilerinin gelişimi göz önüne alındığında, bu konuda bir benimseme modeli geliştirmenin ve veriye dayalı olarak test etmenin, bu teknolojilerin başarılı bir şekilde benimsenmesini ve kullanımını anlamak için bir daha sonra yapılacak araştırmalar için yol gösterici olacağını düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
The aim of this research was to propose and empirically test critical factors for Data Science and Advanced Analytics Technologies (DSAAT) adoption based on the prior organizational technology adoption literature. First, drawing on Technology-Organization-Environment (TOE) framework, we developed a survey instrument adapting validated measurement scales from prior literature. Then, we collected data from 140 respondents and empirically tested using PLS-SEM methodology the facilitating influence of technological, organizational, and environmental factors to the adoption intention, and inhibiting influence of the extent of data driven decision making and the lack of internal expertise on the extent of actual adoption. Our results suggest that environmental factors i.e. mimetic pressure and the extent of external expertise play a significant role in influencing development of adoption intention, while there is no support for the influence of technological factors. The results of respondents coming from business functions suggest that the extent of data driven decision making has a positive effect on the extent of actual adoption, while the lack of internal expertise moderates the effect of adoption intention on the extent of actual adoption for respondents coming from IT functions. Considering the emergence of big data and hence Data Science and Advanced Analytics Technologies allowing extracting value from big data, we feel that developing an adoption model and empirically testing it would be a steppingstone for further research on understanding the successful adoption and usage of these technologies in the future.