Kuantum yazma tekniğinin ilköğretim 7. sınıf öğrencilerinin yazma becerileri ve yazmaya yönelik tutumları üzerindeki etkisi
Qunatum writing technique effect on primary education writing abilities and clinical practices ın 7th grade students
- Tez No: 524669
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET AKÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kuantum yazma tekniğinin, öğrencilerin yazma tutumuna ve yazma başarısına etkisini belirlemek ve yazınsal çerçeveye yeni bir yöntem eklemektir. Çalışmada, ön test ve son test kontrol grubu ile deneysel tasarım yöntemi kullanılmıştır. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında yedinci sınıfta Türkçe dersi alan 51 öğrenci (kız = 51) çalışmaya dâhil edildi ve 1 çalışma ve 1 kontrol grubu oluşturuldu. Çalışma ve kontrol grubu sırasıyla 26 ve 25 öğrenciden oluşmaktadır. Çalışma grubunda, Kuantum Öğrenme Modeline (KÖM) dayalı Kuantum Yazma Tekniği uygulanmışken, kontrol grubunda ise geleneksel (klasik) yazma tekniği uygulanmıştır. Araştırma, Ağrı/merkez ilçede bir ilköğretim okulunda, sekiz hafta boyunca devam etmiştir. Araştırmanın verileri (Yazmaya Yönelik Tutum Ölçeği 'YAYTÖ' ve Analitik Puanlama Anahtarı) toplanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde t-testi kullanılmıştır. Çalışmada aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir: Çalışma ve kontrol grubu arasında ön tutum testi ile son tutum testinden aldıkları puanlar arasında anlamlı fark gözlenmiştir. Çalışma ve kontrol grupları arasında ön test ortalama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Çalışma ve kontrol grupları arasında son test ortalama puanları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark vardı. Çalışma grubunda öncesi ve sonrası başarı test puanlarında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu, ancak kontrol grubunda istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görülmüştür. Çalışma süresince yedi farklı yöntem denenmiştir. Yazma kabiliyeti, aynı konuyu çalışma ve kontrol gruplarına vererek test edildi. Ortalama skorlar açısından, uygulanan yöntemlerin hepsinde, çalışma grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu. Bu çalışma, çalışma grubundaki öğrencilerin daha başarılı olduğunu ve kontrol grubuna göre daha yüksek puan aldığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the effect of quantum writing technique on students' writing attitude and writing success and to add a new method to the literary framework. In the study, experimental design method with pre-test and post-test control group was used. Fifty one students (girl = 51) who learn Turkish lesson in seventh class in 2016-2017 academic year were included in this study and 1 study group and 1 control group were composed. The study and control group consisted of 26 and 25 students respectively. In the study group Quantum Writing Technique based on Quantum Learning Model (QLM) was applied, while traditional (classical) writing technique was applied in control group. The research continued for eight weeks in an elementary school in the district of Agri / Central. Data of the research (Attitude Towards Writing Scale and Analytical Scoring Key) were collected and the t-test was used to analyze the data. The following results were obtained in the study: There was a significant difference between the pre- and posttest scores of the study and control groups. There was no statistically significant difference between the study and control groups in terms of the pre-test average scores. There was a statistically significant difference between the study and control groups in terms of the post-test average scores. There was a statistically significant difference between the pre and post achievement test scores in the study group, but no statistically significant difference was found in the control group. Seven different methods have been tried during the study period. The writing ability was tested by giving the same subject to the study and control groups. A statistically significant difference was observed between the study and control groups in all of the applied methods in term of the mean scores. This study showed that the students in the study group were more successful and had higher scores than the control group.