Alışveriş merkezleri ve portföyünde AVM bulunduran GYO'ların finansal rasyolar eşliğinde değerlendirilmesi
Reits which includes shopping centers and their evaluation with financial ratios and shopping centers
  1. Tez No: 524687
  2. Yazar: GÖKAY ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Değerlemesi ve Finansmanı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada alışveriş merkezlerinin tüketiciler tarafından tercih edilme nedenleri incelenerek alışveriş merkezlerinin lokasyon, mağaza ve marka çeşitliliği, ulaşım imkanları, kiralanabilir alan büyüklüğü gibi konuların finansal rasyolar üzerinde hangi derecede yansıdığı değerlendirilmiştir. Değerlendirme yapılırken özellikle lokasyon, büyüklük, mağaza çeşitliliği gibi birbirlerinden farklı özelliklere sahip alışveriş merkezlerini barındıran GYO'ların seçilmesine dikkat edilmiştir. Bu sayede alışveriş merkezi geliştiricileri ve piyasa yatırımcıları için büyük ve küçük alışveriş merkezleri arasındaki finansal farkların daha çarpıcı şekilde görülmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the reasons why shopping centers are preferred by consumers were examined and it was evaluated how the shopping centers' locations, store and brand variety, transportation facilities and the size of the rentable area are reflected on financial rares. When evaluating, it has been taken into consideration that REITs which have shopping centers with different characteristics such as location, size, store variety are selected. In this way, the financial distinctions between large and small shopping centers for market investors are more striking.