Girişimcilik ve kadın, kadın girişimcilere destek olan kurum ve kuruluşlar
Entrepreneurship and women,institutions and organizations that support women entrepreneurs
  1. Tez No: 524688
  2. Yazar: NİLÜFER BAYRAKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİT TARGAN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dünya nüfusunun artması ile birlikte ülke ekonomileri için en önemli sorunlardan biri işsizlik yani yeterli istihdamın sağlanamaması olmuştur. Özellikle 1980 li yılları sonrasında ülkeler arasındaki ticaretin daha entegre olması ile birlikte girişimcilik ülkeler için önemli bir kavram haline gelmiştir. Tabana yaygın küçük sermayedarların oluşması istihdamı artırmakla birlikte yeni hizmetlerin, yeni ürünlerin piyasaya çıkmasına neden olmuş, bu durum rekabeti artırarak kaliteyi ön plana çıkarmıştır. Girişimciliği özendirmek amacıyla bir çok ülke yapısal ve hukuki düzenlemelere gitmiştir. Ancak ülkelerin ekonomik ve kültürel yapılarının girişimcilik üzerine doğrudan etkisi nedeniyle her ülkede farklı boyutlarda gelişme göstermiştir. Özellikle de dünya nüfusunun yarısını oluşturan kadınların girişimcilikte karşılaştığı sorunlar yeni yeni tespit edilerek hem kamu nezdinde hem de sivil toplum örgütlerinde çözümler üretilmeye başlanmıştır. Ancak bunlar yeterli olmamakla birlikte gelecek için bir umut teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
With the growing World population, one of the main economic ussies for countries has been the unemployment for failing to create new jobs. Especially after the 1980s, with the ever increasing economic integration through globalization, the entrepreneurship has become one important concept. While small busineses have helped the lower the unemployment, and the new services and produkts have been introduced in the market place, the quality issue has gained more importance by increasing the level of the competition. To promote the entrepreneurship, many countries have prepared new legal and structural regultions. However, the entrepreneurship has shown different level of progress in countries due to their intrinsic cultural and ecoonomic environment. Particularly, the issues the women WHO are half the worlds populatiunsface in the entrepreneurship arna have been recently detected and the new solutiıons have been devised by the state and çivil organizations. Although these changes have not been sufficient enough, the stiuations. Although these changes have neen sufficient enough, the ssituation gives hope for the futue.