Kırsal ve kentsel bölgelerde büyümüş lise öğrencilerinin çevre ve akademik risk almaya yönelik görüşleri
In rural and urban areas, grown-up high school students opinions about enviromental and academic risk taking
- Tez No: 524698
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR ATICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışma kırsal bölgede büyümüş lise öğrencileri ile kentsel bölgede büyümüş lise öğrencilerinin çevre ve akademik risk almaya yönelik görüşlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Artan çevre sorunları ile birlikte öğrencilerin çevre konusunda bilinç ve farkındalık düzeylerini belirlemek, kırsal ve kentsel bölgelerde büyümüş öğrencilerin akademik risk almaya yönelik görüşleri arasında bir fark olup olmadığını tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada, çalışma grubunun belirlenmesinde amaçlı örnekleme yöntemlerinden, ölçüte dayalı örnekleme tekniği dikkate alınmıştır. Araştırmanın çalışma grubundaki katılımcılar kırsal ve kentsel bölgede büyümüş lise öğrencileridir. Nitel veri toplama tekniği ele alınan bu araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır ve veri toplama aracı olarak geliştirilen görüşme formuna uzman görüşleri doğrultusunda son hali verilmiştir. Öğrencilerin görüşme sorularına verdikleri yanıtlar betimsel analiz yöntemiyle yorumlanmıştır. Ayrıca verilen yanıtlar kırsal ve kentsel bölgede yaşayan öğrencilerle yüzde olarak kıyaslanmıştır. Elde edilen verilere göre; öğrencilerin çevreye yönelik görüşlerinde kırsal bölge % 3, akademik risk almaya yönelik görüşlerde ise kentsel bölgenin % 2.48 fark ile daha bilinçli olduğu görülmüştür. Sonuç olarak kırsal ve kentsel bölgede büyümüş olan öğrencilerin çevreye ve akademik risk almaya yönelik görüşlerinde farklar olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study grew up in rural areas grew up in urban areas with high school students, high school students was conducted to determine the views of their surroundings and to take academic risks. With increasing environmental problems of the students to determine their level of consciousness and awareness about the environment, that students have grown up in rural and urban areas is a difference of opinion between for receiving academic study aimed to determine the risk. In the study, the sampling method for the determination of the working group criteria dependent sampling technique is considered. Participants are high school students who grew up in rural and urban areas of research in the study group. Qualitative data collection techniques discussed in this study, semi-structured interview technique was used. In this research it was used to collect the data and semi-structured interview form was finalized in line with expert opinion on the interview form developed as a data collection tool. Students' responses to interview questions were interpreted by descriptive analysis method. In addition, responses were compared with students as a percentage living in rural and urban areas. According to the obtained data; students in rural areas in their views on the environment % 3 while in the opinion for taking academic risks were found to be more conscious of % 2.48 difference in urban areas. As a result, rural and academic environment and risk taking in the opinions of students who grew up in urban areas have been identified where there are differences.