Teknik analiz ve Türkiye sermaye piyasasındaki geçerliliği
  1. Tez No: 52470
  2. Yazar: HÜLYA ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET 1986 yılında İMKB 'nin yasal bir kimlikle faaliyete geçmeye başlaması sermaye piyasasında önemli gelişmelere neden olmuştur. Sermaye piyasasının arz yönünden tıkanıklıklarının bir kısmı, serbest pazar ekonomisi çerçevesinde, özelleştirme programlarına başlanması ile ortadan kaldırılmıştır. Halka kapalı şirketlerin halka açılmaları borsada yükselişlere neden olmuştur. İMKB yeni gelişmelere hızla adapte olan yeni binası ve elit sistemi ile kendini uluslararası bir finans merkezi haline getirmiştir. Bütün bu gelişmelerin başarısı herşeyden önce rasyonel olarak saptanmış bir fiyata bağlıdır. Piyasada işlem gören hisse senelerinin gün geçtikçe artması, hisse senetleri arasında seçim yapmayı giderek zorlaştırmış ve fiyatlarının ne olması gerektiği sorusunu gündeme getirmiştir. Bu konuda temel analiz ve teknik analiz olmak üzere iki yöntem yatırımcılar tarafından daha fazla benimsenmiştir. Bu çalışmada ülkemizde sıkça kullanılan teknik analiz konusuna değinilmiştir.Türk Sermaye Piyasası için teknik analizin önemi, dünya borsalarıyla yapısal farklılıklar gösteren İMKB de teknik analizin geçerliliği bu tezde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Turkish capital markets devoloped greatly after IMKB has been established on 1986. As a result of the liberal economic the privatization program solved a large pail of the problems of the capital markets. The stock exchange market rised with the issued companies on the market.AH the success of the privatization depends on the price determined rationally price but it is difficult to select the stocks. In a market growing day by day. Slock investors and analysts in countries where capital markets are developed, use many approaches related to price estimation. Fundamental analysis and technical analysis are the adop ted widely. Owing to the development in Turkish Capital Markets, these approaches have recently been started to be used also utilized in our country. In tliis study, I would like to examine the technical analysis method which used frequently in our country.Importance of the technical analysis for the Turkish Capital Markets and the comparison with the fundamental analysis and the formations..