İdari faaliyetlerin görülüşüne katılan özel hukuk kişilerinin idari işlem yapabilirliği sorunu
The issue of the ability of executing administrative actions of private persons under the administrative functions
- Tez No: 524718
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışma kapsamında, idari faaliyetlerin görülüşünde yaşanan değişim karşısında kamu gücünün aracısı olan idari işlemin özel hukuk kişileri tarafından tesis edilmesinin mümkün olup olmadığı sorunu ele alınmıştır. Bu kapsamda, özel hukuk kişiliğinin kamu kesimindeki görünümleri konusunda bir ayrıma gidilmiş ve idari işlemin bir özel hukuk kişisi tarafından tesis edilip edilemeyeceği sorusuna da bu ayrım çerçevesinde cevap aranmıştır. Konuyla ilgili yargı kararlarında başvurulan gerekçeler ile mevzuat ve doktrinde yer alan verilerin ortaya konulmasının önem arz ettiği düşünülmüş ve konuya ilişkin kriter geliştirilmesi bakımından bu verilerden hareket edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, the fact that whether it is possible to undertake administrative function, as a mediator of public force, by private persons against the change taking place in the way administrative actions are executed, has been discussed. In this regard, a segregation has been made in terms of the way private personality appears in public and the question whether a private person can execute administrative acts within the frame of this segregation has been sought. It has been considered that the justifications made in related adjudication, and revealing the data in legislation and doctrines play an important role, and this data has been employed in developing criteria regarding the issue.