Şiddeti azaltma psiko-eğitim programının (ŞAPP) eşine şiddet uygulayan erkeklerin saldırganlık, duygu yönetimi ve ilişki özyeterlik düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of volume reduction psychose education program (SAAP) on the levels of disability, emotional management and relationship effectiveness of male exercises
- Tez No: 524725
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNNAZ KIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu araştırmanın amacı, araştırmacı tarafından geliştirilen Şiddeti Azaltma Psikoeğitim Programının(ŞAPP), eşine şiddet uygulayan erkeklerin saldırganlık, duygu yönetimi ve ilişki özyeterlik düzeylerine etkisini incelemektir. Bu doğrultuda hazırlanan psikoeğitim programında ilişki özyeterlik, duygu yönetimi, iletişim, öfke yönetimi, çatışma çözme, empati, toplumsal cinsiyet farkındalık eğitimi ve şiddet bilinçlenme eğitimi konuları yer almaktadır. Araştırmada,“Ön Test-Son Test Kontrol Gruplu Solomon Dört Grup Modeli”olarak tanımlanan yarı deneysel desenkullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilen,şiddet suçu işlemiş ve eş şiddeti uyguladığı belirlenmiş olan Mersin Denetimli Serbestlik Merkezine bağlı 52 hükümlü erkek oluşturmaktadır. Ölçme aracı olarak Lopez ve arkadaşları tarafından (2007) geliştirilen ve araştırmacı tarafından (2018) Türkçe'ye uyarlanarak alana kazandırılan“İlişki Özyeterlik Ölçeği”, Çeçen (2002) tarafından geliştirilen“Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği”ve Tuzgöl tarafından(1998) geliştirilen“Saldırganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Basit seçkisiz yöntemle 2 deney ve 2 kontrol grubu oluşturulmuştur. Deney gruplarına 12 hafta boyunca“Şiddeti Azaltma Psikoeğitim Programı (ŞAPP)”haftada 1 oturumve 90-110 dakika olarak uygulanmıştır. Kontrol gruplarına ise her hangi bir işlem yapılmamıştır.“Saldırganlık Ölçeği”,“Duyguları Yönetme Becerileri Ölçeği”ve“İlişki Özyeterlik Ölçeği”; Deney-1 ve Kontrol-1 gruplarına oturumlar başlamadan önce ön testler olarak ve tüm gruplara oturumlar biter bitmez son testler olarak uygulanmıştır. Verilerin analizi için“Bağımsız Örneklem T Testi'', Kovaryans Analizi”ve“Karışık Ölçümler İçin İki Yönlü Anova(Tekrarlı)”kullanılmış, ölçek uyarlaması için açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır.Yapılan analizler sonucunda ŞAPP'ın eşine şiddet uygulayan erkeklerin saldırganlık düzeylerini azalttığı, duygu yönetimi becerisi ve ilişki özyeterlik düzeylerini artırdığı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda ŞAPP'ın yaygınlaştırılması, benzer özelliklere sahip diğer erkeklere de uygulanması, önleyici faaliyet olarak da okullarda, halk eğitim merkezlerinde veya Rehberlik Araştırma Merkezleri(RAM) gibi benzeri kurumlarda öğrencilere ve velilere yönelik psikolojik danışmanlar veya alan uzmanları tarafından uygulanması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to investigate the effect of the Psycho-Educational Program for Reducing Severity (ŞAPP) on the aggression, emotional management and self-efficacy levels of men subjected to violence. The psychoeducation program prepared in this direction includes the topics of relationship self efficacy, emotional management, communication, anger management, conflict resolution, empathy, gender awareness education and violence awareness education. In this study, a quasi-experimental design which is defined as“Solomon Four-Group Model with Pre-Test-Final Test Control Group”was used. The sample consisted of 52 convicted males who were selected by the sampling method for the sample of the researcher, who committed violence crime and appliedpartner violence to the Mersin Supervised Freedom Center. The“Relationship Self-efficacy Scale”, which was developed by Lopez et al. (2007) as a measuring tool and adapted to Turkish by the researcher (2018), was developed the The“Manage Skills of Emotional Scale''by Çeçen (2002) and was developed the ”Aggression Scale“ by Tuzgöl is used. Two experiments and two control groups were formed by simple unselected method. Experimental groups were given 12 sessions of ”Violence Reduction Psychoeducation Program (ŞAPP)“ sessions for 12 weeks and 90-110 minutes a week. No action was taken on the control groups. ”Aggression Scale“, ”Manage Skills of Emotional Scale''and“Relationship Self-efficacy Scale”; Experiment-1 and Control-1 groups were administered as pre-tests before beginning sessions and as final tests immediately after sessions were completed for all groups. For the analysis of the data,“Independent Sampling T Test”,“Covariance Analysis”and“Two Way Anova Test for Mixed Measurements (Repeated)”were used and exploratory and confirmatory factor analysis was performed for scale adaptation. As a result of the analyzes, it was found out that the men who were subjected to the violence of ŞAPP decreased the levels of aggression and increased their emotional management skills and self-efficacy levels. Suggestions have been made such as the application of ŞAPP in the direction of the obtained results, the application to other men with similar characteristics, the implementation of preventive activities in schools, psychological consultants or field specialists for students and parents in public education centers or similar institutions such as Guidance Research Centers (RAM).