Kabul ve kararlılık terapisi'ne dayalı psikolojik esneklik psikoeğitim programının flört şiddetine yönelik tutum ve ilişki öz-yeterliğine etkisi
The effect of psychological flexibillity psychoeducation program based on acceptance and commitment therapy on attitudes towards dating violence and relationship self-efficacy
  1. Tez No: 946448
  2. Yazar: BETÜL ORMAN SEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ŞAHİN BALTACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın amacı romantik ilişkisi devam etmekte olan üniversite öğrencilerinin psikolojik esneklik düzeyleri, ilişki özyeterlik algıları ve flört şiddetine yönelik tutumlarını güçlendirmeye yönelik sekiz oturumluk Kabul ve Kararlılık Terapisi'ne Dayalı Psikolojik Esneklik Psikoeğitim Programı geliştirmek ve ilgili programın etkililiğini test etmektir. Araştırma, karma yöntem desenine dayanarak deneysel aşama ve deney sonrası nitel aşama olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Deneysel süreç deney ve kontrol gruplu ön-test, son-test ve izleme ölçümlü 2x3'lük deneysel desenle gerçekleştirilmiştir. Deney grubunu 15 katılımcı (14 kadın 1 erkek) ve kontrol grubunu 14 katılımcı (12 kadın 2 erkek) oluşturmuştur. Nitel aşamada, eğitimin ve grup yaşantısının değerlendirilmesi için deney grubu katılımcılarıyla yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Veriler, Psikolojik Esneklik Ölçeği (PEÖ), Yakın İlişkilerde Şiddete Yönelik Tutum Ölçeği (YİŞTÖ) ve İlişki Özyeterlik Ölçeği (İÖÖ) ile toplanmış; ek olarak demografik bilgiler için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde parametrik istatistik yöntemlerinden yararlanılarak İlişkili Gruplar T testi ve Tekrarlı Ölçümler için ANOVA kullanılmıştır. Nitel veriler, içerik analizi yöntemiyle çözümlenmiştir. Sonuçlar, ACT temelli programın psikolojik esneklik ve ilişki öz-yeterliğini artırdığını, flört şiddetine yönelik tutumları azalttığını ve bu etkilerin üç aylık izleme sürecinde sürdüğünü göstermiştir. Nitel bulgular, katılımcıların program sürecinde psikolojik esneklik kazandıklarını, ilişki özyeterlik algılarının güçlendiğini ve flört şiddetine yönelik kabul edici tutumlarında azalma olduğunu göstererek nicel verileri desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop an eight-session Psychological Flexibility Psychoeducation Program Based on Acceptance and Commitment Therapy (ACT) to enhance the psychological flexibility levels, relationship self-efficacy perceptions, and attitudes toward dating violence of university students currently in romantic relationships and to test the effectiveness of this program. The research is based on a mixed-methods design and consists of two phases: an experimental phase and a post-experimental qualitative phase. The experimental process was conducted using a 2x3 Split Plot design with pre-test, post-test, and follow-up measurements for both the experimental and control groups. The experimental group consisted of 15 participants (14 women, 1 man), while the control group included 14 participants (12 women, 2 men). In the qualitative phase, semi-structured interviews were conducted with the participants of the experimental group to evaluate the training and group experience. Research data were collected using the Psychological Flexibility Scale, Attitudes Toward Violence in Close Relationships Scale, Relationship Self-Efficacy Scale, Personal Information Form, and Post-Implementation Evaluation Questions. In the analysis of quantitative data, paired samples t-test and repeated measures ANOVA were used as parametric statistical methods. Qualitative data were analyzed through content analysis. The results indicated that the Psychological Flexibility Psychoeducation Program Based on ACT was effective in increasing the psychological flexibility levels and relationship self-efficacy perceptions of university students while reducing their acceptance of dating violence. Furthermore, this effect was found to be sustained even after a three-month follow-up period. The qualitative findings supported the quantitative results by revealing that participants gained psychological flexibility, experienced an increase in relationship self-efficacy perceptions, and exhibited a decrease in accepting attitudes toward dating violence during the program.