İlköğretim müfettişlerinin, ilköğretim okullarında rehberlik ve işbaşında yetiştirme etkinlikleri ve gerçekleştirme düzeyi
  1. Tez No: 52473
  2. Yazar: HALİL ECEVİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÜLKER AKKUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Son yarım yüzyılın eğitim alanına getirdiği önemli yeniliklerden birisi de rehberlik hizmetleridir. Rehberlik hizmetleri, bireylerin yeteneklerini, ilgilerini, gereksinimlerini, varolan çevresel olanaklarını anlamalarını sağlayarak her türlü sorunların dengeli, doyurucu düzeyde ve sağlıklı yollarla çözebilmelerini, kapasitelerini geliştirerek kendilerini yöneten bir kişi durumuna gelmeleri için onlara yapılan düzenli, sürekli ve üst düzeydeki bireysel yardımları ve karara giden yoldaki danışım hizmetlerini kapsar. Dünden bugüne, Türk Eğitim Sisteminde, denetim hizmetlerinin yürütülmesinde esas olan yönetmelik ve yönerge hükümleri; Özde, kontrol edici, sapmalara engel olucu, yetersizlikleri saptayıcı bir nitelik taşımaktadır. Çağdaş denetim anlayışının odak noktasını oluşturan“Mesleksel Rehberlik”, ülkemizde denetim uygulamalarını yönlendiren, yönetmelik ve yönergelerde, yer almakla birlikte, bu işlevin etkili olarak gerçekleştirilemediği, bu alanda yapılan araştırmalarda ileri sürülmektedir. İlköğretim müfettişleri, 1991-1992 eğitim-öğretim yılından itibaren ilköğretim okullarının kurum denetimini, buna bağlı olarak ta yönetici, sınıf ve branş öğretmenlerinin“Mesleki Rehberlik ve İşbaşında Yetiştirme Etkinlikleri”ni yürütmektedirler. Bu araştırmanın problemi; ilköğretim müfettişlerinin, ilköğretim okullarında,“Mesleki Rehberlik ve İşbaşında Yetiştirme Etkinlikleri ve Gerçekleştirme Düzeyi”hakkındaki görüşlerin ne olduğudur. Araştırmanın evrenini, Ankara İli'nde görev yapan, 1994-1995 eğitim- öğretim yılında denetim çalışmalarına katılan 159 ilköğretim müfettişi, Ankara IBüyükşehir Belediye sınırlan içerisinde yer alan 8 merkez ilçedeki 219 ilköğretim okulu ile, buralarda görev yapan 1069 yönetici (müdür-müdür yardımcısı), 6280 sınıf öğretmeni ve 4477 branş öğretmeni oluşturmaktadır. İlköğretim müfettişlerinde, evrene ulaşılmaya çalışılmış, ilköğretim okulu yöneticileri, sınıf ve branş öğretmenlerinden örneklem alınmıştır. Böylelikle 120 ilköğretim müfettişine, 53 yöneticiye, 228 sınıf öğretmenine ve 180 branş öğretmenine anket uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre (İdeal Durum), ilköğretim müfettişlerinin, denetim etkinliklerinden olan, mesleki rehberlik ve işbaşında yetiştirme etkinliklerini ve bu etkinliklerin her yıl yapılması gerektiğini“büyük ölçüde”kabul ederlerken; ilköğretim müfettişlerinin sicil amirliğini kabul etmemişlerdir. Uygulamada (Varolan Durum), Ankara ili, merkez ilçelerinde; ilköğretim müfettişlerince gerçekleştirilen ve denetim etkinliklerinden olan, mesleki rehberlik ve işbaşında yetiştirme etkinliklerinin gerçekleşme düzeyinin“çok az”olduğunu araştırmaya katıla grupların tümü belirtirlerken; müfettiş alt grupları“kısmen”gerçekleştirildiğim ileri sürmüşlerdir. İlköğretim müfettişlerinin diğer alt gruplardan farklı düşünmeleri, görevlerini daha iyi yapıyor görünmek istemelerinden veya öyle düşünüyor olmalarından; kaynaklanmış olabilir. Sonuçta, ilköğretim müfettişlerinin, eğitim yönetimi ve denetimi alanında lisans düzeyine çıkarılmaları ve zaman içerisinde de lisansüstü eğitim görmelerinin sağlanması, rehberlik ağırlıklı hizmetiçi programların hazırlanarak uygulamaya konulması, yönetmelik ve yönerge hükümlerinin yeniden gözden geçirilerek özde IIkontrol edici, sapmalara engel olucu, yetersizlikleri saptayıcı bir nitelik taşıması yerine, çağdaş denetim anlayışında olduğu gibi ortak, noktanın“Mesleksel Rehberlik”olması, müfettişlerle denetlenenler arasındaki iletişim sorunlarının giderilmesine çalışılması, müfettişlerin iş yükünün azaltılarak, mesleki rehberlik ve işbaşında yetiştirme etkinliklerine daha fazla zaman ayrılması, ilköğretim müfettişlerinin sicil amirliğinden çıkarılması, öğretmenlere yönelik rehberlik etkinliklerine yardımcı olmak amacıyla yayınlar yapılması ve bunların okullara ulaştırılması gibi önerilere yer verilmiştir. III
Özet (Çeviri)
SUMMARY One of the important educational innovations that were realized in the last of the century is“guiding services”. Having provided for individuals to understand their capabilities, interests, need and existing environmental possibilities, guiding services develop their capacity to solve any problem logically and efficiently. Developing their capacities, guiding services, in order to let them come to a point that they manage themselves, include regular, continuous and high level individual aids and advisory functions relating to the way of taking decision. From the beginning, in the Turkish Educational System, provisions of Regulations and Directives which are basis of the governing of controlling services, carry characteristics that are preventive for deviations, substantially controlling and determining of insufficiency.“Professional guiding”is the main focus of the contemporary controlling approach. Although this approach takes place in the Regulations and Directives, in our Country, which steer the controlling applications, it is known that, based upon investigations, it's functions cannot be realized efficiently. Primary education inspectors (hereinafter referred to as inspectors) have been carrying out institutional inspection of primary schools and, in this context, professional guiding and at-work-training activities of class and branch teachers since 1991-1992. The problem of this research is to determine thought of inspectors about“professional guiding and at-work-training activities, and level realized”in primary schools. IVThe scope of the research consists of 159 inspectors who participate the controlling activities in 1994-1994 education term, 219 primary schools located in 8 central districts of Grand Municipality of Ankara, 1069 managers (directors and deputy directors of schools), 6280 class teachers and 4477 branch teachers. All people who fall into the scope work in Ankara. By the use of sampling, the enquete has been applied to 120 inspectors, 53 managers, 228 class teachers and 180 branch teachers. According to findings of the research, participants accept the“top level”that inspectors should carry out professional guiding and at-work-training, and these activities should be done annually. However, they don't accept that inspectors should be register authority. All participants except inspectors claim that realization level of guiding services and at-work-training is“much less”. Inspectors, as a sub-group of all participants, state that it is“partly”. Possibly, discrepancy between inspectors and the others can be due to the fact that inspectors want to seem that they wok better, and they think such. In conclusion, proposals are as follows: - Inspectors should be raised the undergraduate level of educational management and controlling, and then provided them to attend master programs, - Inner-service programs should be prepared, on the basis of guiding, and applied,- Provisions of Regulations and Directives should be focused, in line with the contemporary controlling approach, on“professional guiding”instead of characteristics of substantially controlling, preventive for deviations and determining of insufficiency, by review, - Communication problems between inspectors and inspected persons should be diminished, - Work burden on inspectors should be decreased and it should be ensured that inspectors have much time for professional guiding and at-work-training, - Register authority attribute should be abolished from inspector status, - Publications for the purpose of help teachers should be prepared, and these should be sent schools. VI