Kredi derecelendirme kuruluşlarının not değerlendirmelerinde kullandıkları faktörlerin incelenmesi: Türkiye örneği
Analysis of factors used by credit rating agencies in rating evaluations: Turkey's example
  1. Tez No: 524743
  2. Yazar: GÜLAY ELİF GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BURAK ATAMTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, finansal piyasalarda borç alan ve veren taraflar arasındaki bilgi asimetrisi sorununu en aza indirmeyi amaçlamaktadırlar. Kuruluşlarca belirlenen kredi derecelendirme notları, ülkelerin finansal yükümlülüklerini yerine getirebilme kapasitelerinin ve isteklerinin, bir başka deyişle ülkelerin kredi riskinin bir göstergesi olarak değerlendirilmektedir. Bu çerçevede, kredi derecelendirme notları bir ülkenin uluslararası finans piyasalarına erişiminde ve bu erişimin koşullarının belirlenmesinde önemli rol oynar. Ülkenin kredi derecelendirme notunun yatırım yapılabilir seviyede olmasının borçlanma maliyetlerinde bir düşüşe sebep olmasının yanı sıra sadece yatırım yapılabilir statüsündeki ülkelere yatırım yapabilen kurumsal yatırımcıların yatırım şartlarını sağlaması nedeniyle potansiyel yatırımcı havuzunu da genişlettiği belirtilmektedir. Bu etkilerle, spekülatif kredi derecelendirme notuna (yatırım yapılabilir statünün altı) sahip ülkelerin yatırım yapılabilir ülke statüsüne geçebilmelerinde temel faktörlerin tespiti ülkelerin makroekonomi politikalarının yapılandırılmasında önem taşımaktadır. Çalışmada, Türkiye'nin 1994 krizinden yaklaşık 20 yıl sonra 2012 yılında Fitch ve 2013 yılında da Moody's tarafından yatırım yapılabilir ülke statüsüne yükseltilmesinde etkili olan faktörler ekonometrik modeller yardımıyla analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
The credit rating agencies aim to minimize the information asymmetry problem between the lenders and borrowers in the financial markets. Sovereign credit ratings determined by the credit rating agencies are evaluated as an indicator of sovereigns' capacity and willingness to meet their financial obligations, in other words they are seen as their credit risk by the international investors. In this framework, credit ratings play a central role in sovereigns' access to international financial markets and the terms of that access. Achieving investment grade status not only lowers financing costs for the sovereign and corporates in the international capital market as the access is constrained by the sovereign rating, it also expands the pool of potential investors. In this perspective, identifying the main determinants for the countries to achieve investment grade status carries significance for designing the appropriate macroeconomic policies. Turkey achieved investment grade status from Fitch in 2012 followed by Moody's in 2013. In our study, for Turkey, the main factors of achieving the investment grade status after the 1994 crisis, around 20 years will be analyzed with the help of econometric techniques.