Sovereign credit default swap market response to credit rating announcements: An event study on emerging markets
Kredi derecelendirme anonslarının ülkelerin kredi temerrüt takas primlerine yansıması: Gelişmekte olan ülkeler üzerine olay analizi
  1. Tez No: 361932
  2. Yazar: ERDEM DOĞUKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAKARYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kredi derecelendirme kuruluşlarının değerlendirmeleri ve kredi temerrüt takasları piyasalar tarafından kredi riskinin iki önemli göstergesi olarak kabul edilmektedirler. Geçtiğimiz on yıllık zaman dilimi içerisinde, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından yayımlanan değerlendirmelerin firmaların kredi temerrüt takas oranları üzerindeki etkileri araştırmacılar tarafından yoğun bir şekilde incelenmiştir. Ancak, sadece birkaç çalışma ülkelerin kredi temerrüt takaslarına yoğunlaşmıştır. Bu çalışmada kredi derecelendirme kuruluşlarının anonslarının gelişmekte olan ülkelerin kredi temerrüt takas primleri üzerindeki etkileri ve olası bir anonsun kredi temerrüt takas piyasaları tarafından öngörülüp öngörülemediği incelenmektedir. Bu ilişkilerin analizi için, yirmi gelişmekte olan ülkenin beş senelik kredi temerrüt takas primleri seçilmiştir. Araştırma için olay analizi (event study) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın bulguları olumlu derecelendirme anonslarının kredi temerrüt takasları üzerinde anlamlı bir etki yaratıldığını saptarken, aynı etki olumsuz anonslar için bulunamamıştır. Bu bulgular, kredi derecelendirme anonslarının kredi temerrüt takasları üzerindeki etkisinin simetrik olmadığını göstermektedir. Olası bir olumlu ya da olumsuz bir kredi değerlendirme anonsunun çalışmaya dahil edilen gelişmekte olan ülkelerin kredi temerrüt takas piyasaları tarafından öngörüldüğü belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit risk assessments by credit rating agencies and credit default swap (CDS) spreads are the leading indicators of credit risk. Extant literature examined CDS market response to credit rating announcements by credit rating agencies for corporate entities and mostly for developed markets. Few studies, however, investigated the relationship between CDS market and credit rating announcements for sovereign entities. The current study investigates the effect of credit rating announcements on emerging market sovereign CDS spreads and analyzes whether credit rating announcements are anticipated by the CDS market within a period of thirteen years starting from 2001. Event study methodology is used to assess the impact of the credit rating events on sovereign CDS spreads of twenty emerging markets. The results reveal that emerging market CDS spreads respond significantly to positive rating announcements. On the other hand, no significant responses were found for negative rating announcements, implying that the reactions of CDS spreads to credit rating announcements are not symmetrical for positive and negative rating announcements. Additionally, results suggest that both positive and negative rating announcements are anticipated by the CDS market for the entities studied.