The effect of text coherence on metacognitive judgments
Metin tutarlılığın üst–biliş üzerindeki etkisi
- Tez No: 524749
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİRİ BESKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Metin tutarlılığının öğrenme ve bellek perfomansı üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Metinler ne kadar tutarlı olursa daha çabuk öğrenilir ve sonraki bellek testlerinde daha iyi hatırlanırlar. Bunun yanı sıra, araştırmalar katılımcıların tutarlı metinleri tutarsız metinlere göre daha iyi hatırlayacağını düşündüklerine dair kanıt sunmuştur. Ne yazık ki, katılımcıların öğrenme sırasında okudukları metne dikkat etmelerini sağlayan doğrulama sorusu gibi bazı tedbirlerin bellek tahminleri için karıştırıcı bir etkiye sahip olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, doğrulama sorularının zamanlamasının bellek tahminleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Katılımcılara tutarlı ve tutarsız metinler sunulmuş, katılımcılardan her metni ne kadar hatırlayacaklarına dair tahminlerde bulunmaları istenmiştir. Bunun yanı sıra katılımcılar bellek tahminleri öncesinde veya sonrasında metne dair doğrulama soruları cevaplamışlardır. Öğrenme aşamasının ardından katılımcılara ipuçlu – hatırlama testi verilmiştir. Araştırmanın sonuçları, doğrulama sorularının zamanlamasının bellek tahminleri üzerinde bir etkisi olmadığını göstermiştir. Buna ek olarak, tutarlı metinler tutarsız metinlere göre daha hızlı okuma, daha yüksek bellek tahminleri ve bellek performansı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Text coherence has an important influence on measures of learning and memory performance. The more coherent the texts are, the easier they are learned and remembered in subsequent memory tests. Moreover, studies also reveal that participants believe that they will remember coherent texts better than incoherent texts. Yet, some of precautions that are taken to ensure that participants are paying attention to the texts such as verification questions may confound memory predictions. In the current study, the effects of timing of verification questions on memory predictions for texts were investigated. Participants were presented with coherent or incoherent texts, followed by memory predictions. Participants also received simple verification questions about text either before or after their memory predictions. In the testing phase, they were given a cued – recall task. The results of the study revealed that timing of verification question did not have an influence on memory predictions. On the other hand, coherent texts led to faster reading time, higher JOL ratings and better memory performance than incoherent texts.