Layard of Nineveh as British ambassador in Istanbul (1877-1880)
İstanbul İngiliz büyükelçisi Ninova'lı Layard (1877-1880)
  1. Tez No: 524819
  2. Yazar: NUR AISYAH BINTE ARSHAD
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLTEKİN YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tez, Ninova'nın keşfi ile takdir gören ve 1877'den 1880'e kadar İstanbul'a İngiltere Büyükelçisi olarak atanan arkeolog Austen Henry Layard'ın hikayesidir. Göreve geldiğinde Osmanlı İmparatorluğu Rusya ile savaşın eşiğinde idi. Layard'ın üç yılı, Londra'dan net bir talimatı olmaksızın değişken beklentileri dengelemeye çalışmakla geçirdiği aşırı endişe dolu bir dönem oldu. Bu tez başlıca Layard'ın anılarından faydalanarak onun Sultan II. Abdülhamid ve diğer Osmanlı devlet adamlarını etkisi altına alma yöntemini incelemektedir. Genç bir adam iken okuduklarından ve pahalı seyahatlerinden yola çıkarak doğu için heves geliştirmiş bir Türk hayranı olan Layard, anıları ile on dokuzuncu yüzyıldaki İngiliz-Osmanlı diplomasisinin etkileşimini gözlemleyebilmemizi sağlamaktadır. Bu çalışma sosyal ve diplomatik tarihin her ikisini de kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis is a story of Sir Austen Henry Layard, the acclaimed archaeologist, who discovered Nineveh and was later deployed as the British Ambassador to Istanbul between 1877 and 1880. Having arrived in the Ottoman Empire at the brink of war with Russia, his assignment for three years was a period filled with extreme anxiety as he tried to balance varying expectations without clear directions from London. Extrapolating mainly from his memoir, this thesis examines Layard's method to influence Sultan Abdülhamid II and other Ottoman statesmen. As a Turcophile, who developed enthusiasm for the East through his readings and extensive travels as a young man, Layard's memoir provides us insight to analyze the interplay of Anglo-Ottoman diplomacy in the nineteenth century. This study is a blend of both social and diplomatic history.