Akut iskemik inmede, internal karotis arterin intima-media kalınlığı ile crp ilişkisi
The relationship between crp and intima-media thickness of internal carotid artery in acute ischemic stroke
- Tez No: 524822
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN YAĞIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Akut iskemik inme vakalarının büyük çoğunluğu aterosklerotik bir damarın trombozu veya oklüzyonu sonucunda oluşur. Ateroskleroz inflamatuar bir süreç olup, hastalarda veya risk altındaki kişilerde kronik , hafif yoğunluklu inflamasyonun bulunduğu kabul edilmektedir. Bu inflamasyonu yansıtan akut faz reaktanı olan CRP yüksekliği ile inmeyi de içeren vasküler olaylar arasında ilişki bulunmaktadır. Aterosklerotik süreçte arter duvarında meydana gelen en erken değişiklik ise intima-media kalınlığı artışıdır. Çalışmamızda akut iskemik inme ile İMK ve CRP ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza öykü, nörolojik muayene ve kranyal BT/MRI ile akut iskemik inme tanısı alan ve yaş ortalaması 68.03 olan 60 hasta (35 erkek, 25 kadın) alındı. Kontrol grubunu ise yaş ortalaması 61.5 olan 25 sağlıklı kişi (18 kadın, 7 erkek) oluşturdu. Kanda CRP düzeyini ölçmek için ilk 72 saat içinde kan örnekleri alındı. CRP'nin 0.8mg/dl üzerinde olması anlamlı idi. Hastalara yatışın ilk 5 gününde RDUS ile İCA proksimalinde İMK incelendi. İMK'nın 1.2 mm'nin üzerinde olması anlamlı idi. İnme oluşumundaki risk faktörleri, etyolojisi, ile İMK ve CRP arasındaki ilişki araştırıldı. Serum CRP düzeyleri tüm hasta gruplarında kontrol grubuna oranla anlamlı olarak yüksekti (p0.05). CRP ile risk faktörleri arasında anlamlı ilişki bulunmadı. (p>0.05), Serum CRP düzeyleri ile İMK arasında ilişki saptanmadı. Sonuç olarak CRP ve IMK açısından hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmış ancak Akut iskemik inme geçiren hastalarda CRP ile İMK arasında ilişki saptanmamıştır. Kronik inflamatuvar bir hastalık olan ve erken dönemde IMK artışına yol açan aterosklerozun HT, DM, Hiperlipidemi, obesite ve sigara gibi risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile önlenebilmesi koruyucu hekimlik açısından önem taşır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Most of the acute ischemic stroke cases are the results of atherosclerotic vessel trombosis or oclusion. Atherosclerosis is an inflammatory duration and accepted that patients or people who are under risk have chronic, low consistency inflamation. High CRP level which is acute phase reactant is the reflection of this inflamation and vascular events that include stroke have a relationship. The earliest change that occurs in artery wall is the increase of intima media thickness(İMT) in atherosclerotic duration. We aimed to search the relation between acute ischemic stroke and IMT_CRP İn our study. İn our study, 60 patients (35 men,25 women) were taken with the mean age of 68.03 and diagnosed as acute ischemic stroke with history, neurological examination and cerebral computerized tomography/ magnetic resonance imaging. 25 healthy individuals (18 women, 7 men) with the mean age of 61.5 were taken as control group. Blood samples are taken in the first 72 hour to measure the blood CRP levels. CRP level higher than 0.8 mg/dl is meaningful. İn the first 5 days in hospital, patients colored doppler ultrasonography and IMT in the proximal ICA are observed. IMT level higher than 1.2 is meaningful. The relation between risk factors that cause stroke and IMT-CRP is searched. Serum CRP levels in patients are significantly higher than control group (p 0.05). There is no significant relation between CRP levels and stroke risk factors. There is no relation between serum CRP levels and IMT. As a result, CRP and IMT levels are significantly meaningful between control groups and patients, but in patients who had acute ischemic stroke, there is no relation between CRP and IMT. Atherosclerosis, a chronic inflammatory disease, causes IMT increase in early stage and ıt can be prevented by controlling the risk factors like hypertension, diabetes mellitus, hiperlipidemia, smoking and ıt is important for preventive medicine.