Paeonia mascula L.(Mill.) subsp. bodurii (Özhatay) bitki kök kısımlarının antioksidan özelliklerinin belirlenmesi ve fenolik bileşenlerinin kromatografik yöntemlerle tayini
Determination of antioxidant properties of plant root parts of Paeonia mascula L. (Mill.) subsp. bodurii (Özhatay) and determination of phenolic components by chromatographic methods
- Tez No: 781308
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKYÜZ TURUMTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında Paeonia mascula L. (Mill.) subsp. bodurii (N. ÖZHATAY) bitkisinin kök kısımlarından elde edilen metanolik özütlerin antioksidan ve fitokimyasal içerikleri spektrofotometrik ve kromatografik yöntemlerle (HPLC-DAD) tespit edildi. Metanolik kök özütlerinin toplam fenolik madde içeriği gallik asit ve kuersetin standartları kullanılarak tespit edildi ve sırasıyla 932,8 mg GAE /100g kök ve 691,8 mg KE /100g kök olarak belirlendi. Toplam flavonoid miktarının ise 12,2 mg KE /100g kök olduğu tespit edildi. Bitki kök kısımlarında Demir (III) indirgeyici antioksidan aktivitesi (FRAP) 1869,0 mg TE /100g kök olarak tespit edildi ve bu değer kökün yaklaşık %2 oranında antioksidan içeriğe sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca DPPH radikal temizleme aktivitesi SC50 değeri 213,8 µg/mL ve ABTS radikaline karşı 205,1 µg/mL SC50 değerine sahip olduğu belirlendi. Metanolik kök özütlerinin HPLC-DAD ile belirlenen esas bileşenlerinin gallik asit, paeoflorin, albiflorin, elacik asit, benzoilmudanpiosid türevi ve gallik asit türevi bileşenler olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, antioxidant and phytochemical contents of methanolic extracts obtained from the root parts of Paeonia mascula L. (Mill.) subsp bodurii (N. ÖZHATAY) were determined by spectrophotometric and chromatographic methods (HPLC-DAD). The total phenolic content of methanolic root extracts was determined using gallic acid and quercetin standards and it was found as 932,8 mg GAE /100g root and 691,8 mg KE /100g root, respectively. Total flavonoids were found as 12,2 mg KE /100g root value. Iron (III) reducing antioxidant activity (FRAP) in plant root parts was determined as 1869,0 mg TE /100g root and this value shows that the root has approximately 2% antioxidant content. Besides, it was determined that DPPH radical scavenging activity had a SC50 value of 213,8 µg/mL and a SC50 value of 205,1 µg/mL against ABTS radical. Gallic acid, paeoniflorin, albiflorin, ellgic acid, benzoylmudanpioside derivative and gallic acid derivatives were determined as the main components of methanolic root extracts by HPLC-DAD