Türkiyenin farklı bölgelerinden Paeonia mascula L. (Mill.) subsp. mascula köklerindeki biyoaktif bileşiklerin kromatografik ve spektrofotometrik tayini
Chromatographic and spectrometric assignment of bioactive compounds in the roots of Paeonia mascula L. (Mill.) subsp. mascula from different regions of Turkey
- Tez No: 726910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE AKYÜZ TURUMTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Paeonia mascula L. (Mill.) subsp. mascula Osmaniye-Amanos, Afyon-Dereçine, Konya-Doğanhisar ve Çanakkale-Tombaklık' tan toplandı. Bitkilerin kök kısımlarının metanol özütlerinin antioksidan aktiviteleri spektrofotometrik olarak ve fitokimyasal içerikleri HPLC-DAD ile araştırıldı. Metanolik kök özütlerinin spektroskopik toplam fenolik madde içerikleri en yüksek Çanakkale örneğinde 1077,0 mg GAE /100g kök olarak tespit edildi. Bu özütün demir (III) indirgeyici antioksidan aktivitesi de (FRAP) 2121,7 mg TE /100g kök olarak en yüksek bulundu. DPPH radikal temizleme aktivitesi açısından en düşük SC50 değeri Afyon örneğinde 255,9 μg/mL olarak tespit edildi. ABTS radikaline karşı Çanakkale örneği 115,1 μg/mL SC50 değeri ile kullanılan antioksidan standardı Troloksun değerine (91,9 μg/mL) yakın bir değer gösterdi. Metanolik kök özütlerinin HPLC-DAD ile belirlenen esas bileşenlerinin paeoflorin, albiflorin, benzoylmudanpioside ve 2.4.6-Trihidroksi-1-methyl benzoat türevi bileşenler olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Paeonia mascula L. (Mill.) subsp. Mascula was collected from Osmaniye-Amanos, Afyon-Derecine, Konya-Doğanhisar and Çanakkale-Tombaklık. The antioxidant activity of methanol extracts of the root parts of the plants was investigated spectroscopically and their phytochemical contents were investigated by HPLC-DAD. The spectroscopic total phenolic content of the methanolic root extracts was determined as 1077,0 mg GAE /100g root in Çanakkale sample, which was the highest. The iron (III) reducing antioxidant activity (FRAP) of this extract was also found to be the highest at 2121,7 mg TE /100g root. On the other hand, the lowest SC50 value in terms of DPPH radical scavenging activity was 255,9 μg/mL in the Afyon sample. It was determined that the main components of methanolic root extracts determined by HPLC-DAD were paeoflorin, albiflorin, benzoylmudanpioside and 2,4,6-Trihydroxy-1-methyl benzoate derivative components.