Otantik liderlik ve psikolojik sermaye ilişkisi: Gaziantep'te bir alan çalışması
Authentic leadership relations and psychological capital: A field study in Gaziantep
  1. Tez No: 524903
  2. Yazar: ÜMMÜHAN SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BÜYÜKBEŞE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı; otantik liderlik ve psikolojik sermaye ile bu değişkenlerin boyutları arasındaki ilişkinin belirlenmesi; otantik liderlik algıları ile psikolojik sermaye düzeylerinin, katılımcıların demografik özelliklerine göre değişim gösterip göstermediğinin test edilmesidir. Bu nedenle, Gaziantep'de bulunan tekstil sektöründe üretim yapan bir işletmede çalışan, 521 personelin katılımıyla bu anket çalışması yapılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24 programında analiz edilmiştir. Bu analizler neticesinde, Otantik liderlik boyutlarından ilişkilerde şeffalık boyutu ile psikolojik sermaye boyutlarından dayanıklılık arasında; işçelleştirilmiş ahlak anlayışı ile özyeterlilik arasında; öz farkındalık ile tüm psikolojik sermaye boyutları arasında negatif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Genel otantik liderliğin ise dayanıklılık boyutuyla pozitif ilişkisi bulunmuştur. Ankete katılanların demografik özelliklerine göre, otantik liderlik algılarının ve psikolojik sermaye düzeylerinin anlamlı farklılıklar gösterdiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; the relationship between authentic leadership and psychological capital and the dimensions of these variables; is to test whether authentic leadership perceptions and psychological capital levels vary according to the demographic characteristics of the participants. For this reason, this survey study was carried out with the participation of 521 personnel working in a manufacturing sector in the textile sector in Gaziantep. The obtained data were analyzed in the SPSS 24 program. As a result of these analyzes, between the dimension of transparency and the dimension of psychological capital in relation to authentic leadership dimensions, between the understanding of work ethic and self-sufficiency; negative correlation was found between ego-state and all dimensions of psychological capital. The overall authentic leadership is positively related to durability dimension. According to the demographic characteristics of the respondents, the result is that the perceptions of authentic leadership and psychological capital levels show significant differences.