Özel istihdam bürosu aracılığıyla kurulan geçici iş ilişkisi
Temporary employment relationship established through private employment agency
  1. Tez No: 524914
  2. Yazar: SELVİNAZ CENGİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Esasen serbest iradeye dayalı olarak kurulan iş ilişkisi, küreselleşme ve artan rekabet ortamı neticesinde, günümüzde giderek aracılar vasıtasıyla gerçekleşmeye başlamıştır. Bu anlamda iş aracılığı, devlet eliyle veya devletin yeterli olamadığı durumlarda özel hukuk tüzel kişileri eliyle yürütülmektedir. Bu çalışmanın konusu olan özel istihdam bürosu aracılığıyla kurulan geçici iş ilişkisi, özel hukuk tüzel kişisi aracılığıyla yürütülen bir iş ilişkisidir. 4857 sayılı İş Kanunu'nun 7 inci maddesinde düzenlenen özel istihdam bürosu aracılığıyla geçici iş ilişkisi diğer adıyla meslek edinilmiş geçici iş ilişkisi, değişen çalışma koşullarının sonucu olarak doğmuş bir esnek çalışma biçimidir. Bu tezin amacı, esnek çalışma biçimi olan geçici iş ilişkisini ve bu ilişkinin türlerinden biri olan özel istihdam bürosu aracılığıyla kurulan geçici iş ilişkisini anlatmaktır.
Özet (Çeviri)
The business relationship, which is based on free, is realized through intermediaries nowadays, in the face of globalization and increasing competition. In this sense, work is carried out by private law juridical persons, when the state and the state are not enough its. The establishment of a temporary employment relationship through a private employment agency is a business relationship carried out through a private legal entity. The provisional employment relationship through the private employment agency organized in the Article 7 of the Labor Law No. 4857, is a flexible form of work born as a result of conditions. The purpose of this thesis is to describe a temporary work relationship, a flexible work pattern, and a temporary work relationship through a special employment agency, one of its types.